Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Praca za granicą — co warto wiedzieć?

0:00 / 00:00

Według raportu przygotowanego w 2023 roku przez NBP za granicą pracuje około 2,5 mln Polaków. Nie ma czemu się dziwić — w innych krajach wiele osób może liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Polacy najczęściej decydują się na wyjazd do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i krajów Skandynawskich. Jeśli Ty również planujesz pracować za granicą, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co warto wiedzieć przed wyjazdem.

Gdzie i w jakich branżach najłatwiej jest znaleźć pracę za granicą?

Polacy najchętniej wybierają pracę za granicą w następujących krajach:

  • Niemcy (32%)
  • Wielka Brytania (23%)
  • Holandia (6%)
  • kraje Skandynawskie (Norwegia, Szwecja, Dania)
  • Finlandia
  • Szwajcaria
  • Francja
  • Austria

Jeśli szukasz pracy za granicą, najłatwiej będzie Ci znaleźć zatrudnienie w takich branżach jak:

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicą?

Planując dłuższy pobyt za granicą, podlegasz obowiązkowi meldunkowemu. Z tego względu nie warto wyjeżdżać w ciemno. Jeśli jeszcze przed wyjazdem znajdziesz pracę i zakwaterowanie będzie Ci o wiele łatwiej. Na przykład w Niemczech trzeba zgłosić do urzędu pobyt dłuższy niż 3 miesiące — w zależności od sytuacji otrzymasz status osoby poszukującej pracy, pracującej lub prowadzącej działalność gospodarczą. Podobnie jest w innych krajach — każdy pobyt inny niż turystyczny trzeba zarejestrować w odpowiednim urzędzie i wskazać miejsce zamieszkania.

Szczegóły na temat pracy i pobytu w konkretnych krajach uzyskasz z naszych poradników:

Praca w Niemczech

Praca w Skandynawii

Praca w Holandii

Przed wyjazdem pamiętaj też o zabraniu niezbędnych dokumentów takich jak:

  • paszport i/lub dowód osobisty
  • EKUZ, czyli europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego — sprawdzi się w nagłych przypadkach, jeśli nieoczekiwanie będziesz potrzebował pomocy lekarskiej. Jednak jeśli będziesz zatrudniony w ramach umowy o pracę, to pracodawca powinien zadbać o ubezpieczenie zdrowotne.
  • prawo jazdy (opcjonalnie)
  • posiadane uprawnienia zawodowe np. uprawnienia budowlane (jeśli tego wymaga praca)
  • umowa o pracę i umowa najmu (jeśli je podpisałeś jeszcze przed wyjazdem)

Praca za granicą bez języka

Czy można pracować za granicą, nie znając języka obcego? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają pracę poza granicami Polski. Jak najbardziej jest to możliwe. Jednak nawet jeśli znajdziesz pracę za granicą bez języka, gorąco zachęcamy Cię do jego nauki. Dzięki znajomości języka obcego masz szansę na lepszą pracę i atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Ponadto komunikując się w języku swojego pracodawcy, będziesz czuł się bardziej komfortowo.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: praca za granicą bez języka.

Praca za granicą dla par

Praca za granicą ma wiele zalet, ale nie jest też wolna od wad. Jedną z niedogodności może być rozstanie ze swoją drugą połową. Na szczęście jest na to sposób. Wśród ofert pracy za granicą czasami pojawiają się ogłoszenia o pracy dla par. W ten sposób możecie razem pracować m.in. na produkcji, magazynie, w firmie sprzątającej, w rolnictwie czy domu seniora.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: praca za granicą dla par.

Praca za granicą z zakwaterowaniem

Decydując się na pracę za granicą, otrzymasz nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale możesz też liczyć na wiele atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. Wśród najczęściej pojawiających się dodatków są: darmowe zakwaterowanie i darmowy dojazd do pracy. Dzięki temu oprócz wyższych zarobków jesteś też w stanie więcej zaoszczędzić.

Praca za granicą bez doświadczenia

Z pracą za granicą bez doświadczenia jest podobnie, jak z pracą za granicą bez znajomości języka obcego. W obu przypadkach masz szansę na zatrudnienie, jednak znając język obcy i mając doświadczenie w zawodzie, będziesz czuł się pewniej i łatwiej Ci będzie znaleźć lepiej płatną posadę. W przypadku niektórych stanowisk pracodawcy wręcz wymagają przynajmniej 2-letniego doświadczenia. Jeśli chcesz pracować jako fachowiec (hydraulik, elektryk, spawacz itp.), warto najpierw zdobyć doświadczenie w Polsce, a dopiero potem szukać pracy za granicą.

Bez doświadczenia najłatwiej będzie Ci znaleźć pracę tymczasową lub sezonową np. przy zbiorach warzyw, owoców i kwiatów.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: praca sezonowa za granicą.

Oferty pracy za granicą — gdzie szukać?

Wiele ciekawych ofert pracy za granicą znajdziesz na naszym portalu Bliskopracy. Możesz też spróbować znaleźć pracę przez inne portale np. takie jak Europejski Portal Aktywności Zawodowej.

Praca za granicą — najczęściej zadawane pytania

Czy praca za granicą wlicza się do emerytury w Polsce?

Tak, praca za granicą wlicza się do emerytury, jeśli pracownik pracował w krajach Unii Europejskiej lub innych krajach, które mają podpisaną umowę z Polską uprawniającą do zaliczania stażu w naszym kraju.

Czy praca za granicą wlicza się do stażu pracy?

Tak, każda praca za granicą wlicza się do stażu pracy w Polsce pod warunkiem, że jest ona legalna i udokumentowana. W tym celu należy zachować dokumenty potwierdzające zatrudnienie za granicą np. umowę o pracę, zaświadczenie od pracodawcy czy potwierdzenie wypłat wynagrodzenia.

800 plus a praca za granicą

Czy pracując za granicą, można pobierać świadczenie 800 plus? To zależy. Jednocześnie można pobierać świadczenie na dziecko tylko w jednym kraju. Przykład: ojciec pracuje za granicą, a matka w Polsce i pod jej opieką są dzieci. W tym przypadku kobieta może pobierać świadczenie 800 plus na dzieci. W tym przypadku do wniosku o 800+ należy dołączyć zaświadczenie, że ojciec nie pobiera świadczeń na dzieci w kraju, w którym pracuje.

Praca za granicą w Niemczech — polska czy niemiecka umowa?

Która umowa jest lepsza: polska czy niemiecka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każda z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat, przeczytaj nasz artykuł niemiecka umowa o pracę i dowiedz się, czym różni się ona od polskiej UoP.

Praca za granicą w Niemczech — jakie są klasy podatkowe?

Na temat klas podatkowych w Niemczech przygotowaliśmy osobny artykuł. Zapoznaj się z nim: klasy podatkowe w Niemczech.

Szukasz pracy za granicą? Sprawdź aktualne oferty! A jeśli masz jakieś pytania odnośnie do pracy za granicą, zostaw nam komentarz, a my postaramy się udzielić Ci odpowiedzi.

Komentarze (1)

Autor komentarza: Michał

Szukam pracy zagraniaca

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200