Dostałeś pracę w Niemczech, a może dopiero przeglądasz oferty pracy? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, który pomoże Ci przygotować się do wyjazdu, pobytu i pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Koniecznie go przeczytaj!
Pobyt w Niemczech
Jeśli planujesz pobyt w Niemczech nie dłuższy niż 3 miesiące, wystarczy Ci sam paszport lub dowód osobisty. W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące musisz mieć odpowiedni dokument potwierdzający status osoby:
- poszukującej pracy,
- pracującej,
- lub prowadzącej działalność gospodarczą.
💡 Każdy, kto przebywa na terenie Niemiec w celu innym niż turystycznym podlega obowiązku meldunkowemu. Oznacza to, że w ciągu pierwszych 2 tygodni pobytu, musisz się zameldować.
Jakie dokumenty zabrać ze sobą do pracy w Niemczech?
- Paszport lub dowód osobisty — koniecznie sprawdź, czy Twoje dokumenty są aktualne.
- EKUZ, czyli europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego — dzięki niej będziesz mógł bezpłatnie korzystać z ewentualnego leczenia szpitalnego. Karta EKUZ sprawdzi się w nagłych przypadkach — jeśli zachorujesz, ulegniesz wypadkowi lub będziesz potrzebował natychmiastowej pomocy szpitalnej. Z karty EKUZ możesz korzystać tylko w przypadku pobytu turystycznego, kiedy nie jesteś zatrudniony w Niemczech. Jeśli podejmiesz pracę, obowiązuje Cię niemieckie ubezpieczenie zdrowotne.
- Prawo jazdy.
- Ewentualne uprawnienia — tego typu dokumenty muszą być przetłumaczone na język niemiecki i poświadczone tzw. klauzulą apostille.
Ile pracuje się w Niemczech?
W Niemczech tydzień pracy trwa zazwyczaj 39 godzin — w piątki większość osób pracuje o godzinę krócej. Inaczej wygląda czas pracy na budowie. Pracownicy budowlani pracują dłużej w miesiącach letnich i krócej w miesiącach zimowych. Od kwietnia do listopada można pracować przez 41 godzin w tygodniu. Natomiast w grudniu, styczniu, lutym i marcu pracuje się przez 38 godzin tygodniowo. Ewentualną pracę w godzinach nadliczbowych ustala się indywidualnie z pracodawcą.
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na 20 lub 24 dni pełnopłatnego urlopu: 20 dni w przypadku pracy przez 5 dni w tygodniu oraz 24 dni w przypadku pracy przez 6 dni w tygodniu. Urlop należy wykorzystać w danym roku kalendarzowym, a najpóźniej do końca I kwartału kolejnego roku.
Wiek emerytalny w Niemczech jest taki sam dla kobiet i mężczyzn i wynosi obecnie 65 lat i 11 miesięcy. Polacy, którzy przepracowali w Niemczech co najmniej 5 lat, mogą liczyć na niemiecką emeryturę. Nie jest ona jednak wysoka — w 2023 roku po 5 latach pracy można było otrzymać 180 euro miesięcznie.
Dni wolne od pracy w Niemczech
Kiedy w Niemczech wypadają dni wolne? Warto to wiedzieć, aby móc lepiej zaplanować urlop z rodziną. W Niemczech niektóre dni wolne nie obowiązują wszystkich pracowników. Część świąt obchodzona jest tylko w danym regionie Niemiec.
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2024 roku przysługujące pracownikom w całym kraju:
1 stycznia 2024 (poniedziałek) – Nowy Rok
29 marca 2024 – Wielki Piątek
1 kwietnia 2024 – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja 2024 (środa) – Święto Pracy
9 maja 2024 (czwartek) – Wniebowstąpienie Pańskie
20 maja 2024 – Poniedziałek Zielonoświątkowy
3 października 2024 (czwartek) – Dzień Jedności Niemiec
25 grudnia 2024 (środa) – Boże Narodzenie
26 grudnia 2024 (czwartek) – drugi dzień Bożego Narodzenia
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2024 przysługujące pracownikom tylko w poszczególnych landach:
6 stycznia 2024 (sobota) – Święto Trzech Króli. Dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.
8 marca 2024 (piątek) – Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dzień wolny od pracy w Berlinie i w Meklemburgii Pomorzu-Przednim.
31 marca 2024 (Wielkanoc) – dzień wolny od pracy w Brandenburgii.
19 maja 2024 (niedziela) – Zielone Świątki. Dzień wolny od pracy w Brandenburgii.
30 maja 2024 (czwartek) – Boże Ciało. Dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary.
8 sierpnia 2024 (czwartek) – Festiwal Pokoju w Augsburgu. Dzień wolny od pracy w Augsburgu.
15 sierpnia 2024 (czwartek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Dzień wolny od pracy w Bawarii oraz kraju Saary.
30 września 2024 (poniedziałek) – Dzień Dziecka w Niemczech. Dzień wolny od pracy w Turyngii.
31 października 2024 (czwartek) – Święto Reformacji w Niemczech. Dzień wolny od pracy w Brandenburgii, Bremie, Hamburgu, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Szlezwiku-Holsztynie, Turyngii.
1 listopada 2024 (piątek) – Wszystkich Świętych. Dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, kraju Saary.
20 listopada 2024 (środa) – Dzień Pokuty i Modlitwy. Dzień wolny od pracy w Saksonii.
Zobacz też, kiedy w Polsce wypadają dni wolne od pracy w 2024 roku.
Praca w Niemczech — zarobki
Od 2024 roku minimalne wynagrodzenie w Niemczech wynosi 12,82 euro/godzinę brutto. Na najwyższe zarobki mogą liczyć wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem m.in. elektrycy, hydraulicy i spawacze.
Praca w Niemczech bez języka
Czy można znaleźć pracę w Niemczech, nie znając języka obcego? Tak, jak najbardziej jest to możliwe. W sieci jest wiele ofert pracy, w których pracodawcy zaznaczają, że znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana. Pracę w Niemczech bez języka szczególnie łatwo znaleźć w przypadku tymczasowego zatrudnienia (praca wakacyjna, praca sezonowa).
Jeśli jednak planujesz dłużej zostać w Niemczech i pracować tam co najmniej kilka lat, to warto rozpocząć/kontynuować naukę języka obcego. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: wyższe zarobki. Jeśli będziesz umieć komunikować się w języku swojego pracodawcy, możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie, a także masz większą szansę na awans.
Oferty pracy w Niemczech
Szukasz pracy w Niemczech? Sprawdź najnowsze oferty na BliskoPracy.pl.
💡 W Niemczech najłatwiej będzie Ci znaleźć pracę na takich stanowiskach jak: spawacz, elektryk, pracownik budowy, monter, pracownik produkcji i kierowca.
Praca w Niemczech — umowa o pracę
Niemiecki pracodawca powinien podpisać z Tobą umowę o pracę w ciągu pierwszego miesiąca od rozpoczęcia zatrudnienia.
Co powinna zawierać niemiecka umowa o pracę?
- dane pracodawcy (nazwa, adres);
- dane osobowe pracownika (imię, nazwisko, adres),
- miejsce wykonywania pracy,
- czas pracy,
- wysokość wynagrodzenia,
- urlop — ile dni wolnego Ci przysługuje w danym roku kalendarzowym,
- dokładny opis Twoich obowiązków,
- kwestie związane z wypowiedzeniem umowy o pracę.
Szukasz pracy w Niemczech, Polsce lub innych krajach? Sprawdź najnowsze oferty!