Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Praca sezonowa za granicą 2024 — gdzie wyjechać i ile można zarobić?

0:00 / 00:00

Praca sezonowa za granicą daje wiele możliwości. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to tylko sposób na dodatkowy zarobek dla młodych ludzi — maturzystów i studentów. Sezonowe zatrudnienie mogą znaleźć również osoby starsze! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie można wyjechać do pracy sezonowej, w jakich branżach możesz pracować i ile można zarobić.

Praca sezonowa za granicą — co można robić?

Praca sezonowa daje niemal nieograniczone możliwości. Przez kilka tygodni lub miesięcy w roku możesz znaleźć pracę w wielu branżach. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Turystyka — pracę znajdziesz w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, kempingach, obozach, koloniach, a nawet na statkach wycieczkowych.
  • Gastronomia — sezonowo możesz pracować w restauracjach, lodziarniach czy budkach oferujących jedzenie na wynos. Pracę sezonową w gastronomi znajdziesz na takich stanowiskach jak: kucharz, kelner, sprzedawca.
  • Rolnictwo — możesz zarabiać przy zbiorze warzyw i owoców, a także ich przetwórstwie.
  • Opieka nad dziećmi — pracuj jako opiekun na obozach, koloniach czy kempingach lub jako opiekun dzieci w domach zagranicznych rodzin.
  • Opieka nad osobami starszymi — w domu seniora lub domu prywatnym.
  • Handel — pracuj sezonowo w sklepie na stanowisku kasjera, sprzedawcy, pracownika działu itp.
  • Produkcja i magazyn — pracę możesz też znaleźć na linii produkcyjnej lub na magazynie.

Gdzie najlepiej wyjechać do pracy sezonowej za granicą?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co chciałbyś robić oraz gdzie w danym okresie jest największa szansa na znalezienie pracy sezonowej. Do popularnych kierunków należą Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, a także kraje skandynawskie.

Praca sezonowa Niemcy

Wśród Polaków najczęściej obieranym kierunkiem są Niemcy. Do naszych zachodnich sąsiadów mamy najbliżej i też najwięcej ciekawych ofert pracy można tam znaleźć. Niemcy potrzebują pracowników sezonowych do zbierania warzyw i owoców (truskawek, szparagów, pomidorów, ogórków). Zatrudnienie można znaleźć też w przetwórstwie, na magazynie, w budownictwie oraz jako opiekun osób starszych.

Praca sezonowa Holandia

Holandia jest kolejnym popularnym kierunkiem wśród Polaków. Tu zatrudnienie sezonowe znajdziesz np. w ogrodnictwie. Wiele holenderskich upraw prowadzonych jest w szklarniach, dzięki czemu sezonowo możesz pracować nie tylko latem, ale również wiosną i jesienią. W Holandii możesz pracować m.in. przy zbiorze kwiatów, truskawek, papryki, pieczarek, pomidorów, ogórków i szparagów.

Praca sezonowa w Wielkiej Brytanii

Tutaj zatrudnienie możesz znaleźć na budowie, jako opiekun osób starszych, pracownik firmy sprzątającej, a także w handlu, turystyce i gastronomii. Wielka Brytania jest kierunkiem szczególnie popularnym wśród maturzystów i studentów — młodzi ludzie mogą łączyć pracę z nauką języka angielskiego oraz zwiedzaniem.

Ile można zarobić, pracując sezonowo za granicą?

Pracując za granicą podczas wakacji, zarobisz od kilku do kilkunastu (a nawet kilkudziesięciu!) tysięcy złotych. Ostateczne zarobki zależy od takich czynników jak:

  • Staż pracy — czy będziesz pracować tylko przez kilka tygodni, czy przez cały sezon? Pełny sezon letni (wakacyjny) najczęściej zaczyna się wraz z początkiem czerwca, a kończy ostatniego dnia września. To daje aż 4 pełne miesiące pracy. W tym okresie na pracę najczęściej decydują się maturzyści i studenci.
  • Zakwaterowanie — czy firma oferuje darmowe zakwaterowanie, czy koszty wynajmu są po stronie pracownika? Jeśli będziesz musiał znaleźć sobie lokum, postaraj się wynająć sam pokój lub mieszkanie z innymi pracownikami/znajomymi/partnerem(-ką). Dzięki temu zmniejszysz koszty wynajmu i więcej zaoszczędzisz!
  • Język — znając język angielski lub język, jakim posługują się mieszkańcy kraju, w którym będziesz pracować sezonowo, możesz liczyć na wyższe zarobki. Dzięki umiejętnościom językowym masz szansę zająć wyższe stanowisko np. lidera, kierownika, który będzie też pośredniczył w kontaktach pomiędzy pracodawcą i pracownikami nieznającymi języka obcego.
  • Umiejętności i doświadczenie — do większości prac sezonowych nie potrzebujesz kierunkowego wykształcenia czy posiadania specjalistycznych umiejętności. Jednak w niektórych branżach atutem mogą być posiadane uprawnienia. Na przykład pracownik magazynu mający uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych może liczyć na wyższe zarobki.

Praca sezonowa za granicą — to warto wiedzieć

Przed podjęciem pracy sezonowej za granicą, upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany do wyjazdu. Sprawdź takie kwestie jak:

  • Dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka) — sprawdź, jakie dokumenty są wymagane w danym kraju i czy masz je aktualne.
  • EKUZ (europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego) — przyda Ci się, jeśli nagle będziesz musiał skorzystać z porady lekarskiej lub leczenia szpitalnego. Kartę EKUZ miej zawsze ze sobą podczas wyjazdu za granicę do krajów UE.
  • Pobyt za granicą — czy potrzebujesz wizy lub pozwolenia na pracę?
  • Zakwaterowanie — czy pracodawca zapewnia nocleg, czy musisz znaleźć lokum na własną rękę?

Praca sezonowa za granicą — gdzie szukać ofert?

Pracy sezonowej za granicą szukaj na popularnych portalach z ofertami pracy — większość z nich ma zakładkę praca za granicą/praca sezonowa. Wiele aktualnych ofert pracy sezonowej za granicą znajdziesz m.in. Bliskopracy.pl.

Praca sezonowa za granicą — zalety

Chcesz pracować sezonowo za granicą, ale po lekturze naszego artykułu nadal masz wątpliwości? Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie w formie zalet pracy za granicą. Zapoznaj się z nimi i zobacz, co możesz zyskać, decydując się na wyjazd. Praca sezonowa za granicą ma naprawdę same zalety!

Zalety pracy sezonowej za granicą:

  • Zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia — każda praca nawet ta stricte fizyczna czegoś Cię nauczy. Nowe doświadczenia wzbogacą Twoje CV i zwiększą pewność siebie.
  • Nauka języka obcego — bez względu na Twój aktualny poziom języka obcego, za granicą doszlifujesz swoje umiejętności. Nawet pracując tylko wśród Polaków, nie unikniesz kontaktu z językiem obcym. Czasami będziesz musiał zrobić zakupy czy skorzystać z jakichś lokalnych usług.
  • Nawiązanie nowych znajomości — podczas pracy sezonowej spotkasz wiele osób nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Nawiążesz wiele znajomości, a może nawet z kimś się zaprzyjaźnisz?
  • Atrakcyjne zarobki — w Polsce w żadnej pracy sezonowej nie zarobisz tyle, co za granicą.
  • Poznanie nowych miejsc i kultur — przebywając za granicą, w dni wolne możesz eksplorować okolicę i poznawać nowe miejsca, smaki i ludzi. Niektóre firmy oferują wręcz opcję work&travel, czyli pracuj i podróżuj. Jest to oferta skierowana głównie dla studentów. Work&travel to np. 2 miesiące pracy i 2 tygodnie podróżowania.

Powodzenia w znalezieniu wymarzonej pracy sezonowej!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200