Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Jak zostać kierowcą zawodowym i ile można zarobić?

0:00 / 00:00

Prowadzenie samochodu sprawia Ci przyjemność? Jeśli tak, to już masz za sobą pierwszy krok na drodze do zostania kierowcą zawodowym. Praca za kółkiem może być bardzo ciekawa i dobrze płatna. Najpierw jednak trzeba zacząć od zdobycia stosownych uprawnień. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zostać kierowcą zawodowym i ile można zarobić!

Kierowca zawodowy — definicja

Kierowcą zawodowym nazywamy osobę, która posiada aktualne prawo jazdy kategorii C1, C, D1 lub D oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Kwalifikacje to inaczej uprawnienia — potwierdzenie, że dana osoba może być kierowcą zawodowym. Uzyskanie świadectwa kwalifikacji wiąże się z wpisem do prawa jazdy. Obok danej kategorii widnieje adnotacja o otrzymanych uprawnieniach. Jest to tzw. kod 95. Dzięki temu kierowca otrzymuje prawo do wykonywania zawodu w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej.

Kierowca zawodowy a prawo jazdy kat. B

Kierowcą zawodowym nie jest osoba, która posiada prawo jazdy kat. B i w celach służbowych prowadzi auto o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 T. Zatem w świetle prawa kierowcy taksówek, ubera, kurierzy i dostawcy towarów nie są kierowcami zawodowymi.

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Wiesz już, że podstawą do zostania kierowcą zawodowym jest posiadanie prawa jazdy kategorii C1, C, D1 lub D. To jednak nie wszystko, bo istnieje jeszcze szereg wymagań, jakie musi spełniać przyszły kierowca. Poniżej krok po kroku przedstawiamy, co musisz zrobić, aby zostać kierowcą zawodowym.

Krok 1: prawo jazdy kategorii B

Zanim przystąpisz do kursu na prawo jazdy kategorii C, D czy E, musisz posiadać prawo jazdy kat. B. Wystarczy, że przedstawisz zaświadczenie o pozytywnie zdanym egzaminie z części teoretycznej i praktycznej — nie musisz mieć jeszcze wyrobionego dokumentu.

Krok 2: wiek

Kierowcą zawodowym mogą zostać osoby, które ukończyły 18 r.ż. Jednak w przypadku niektórych kategorii trzeba mieć więcej niż 18 lat. Minimalny wiek kierowcy wynosi odpowiednio:

  • dla kat. C1 — 18 lat
  • kat. C1+E — 18 lat
  • kat. C — 21 lat
  • kat. C+E — 21 lat
  • kat. D1 — 21 lat
  • kat. D1+E — 21 lat
  • kat. D — 24 lata
  • kat. D+E — 24 lata

Krok 3: aktualne badania lekarskie

Każdy kandydat na kierowcę zawodowego musi posiadać aktualne badania lekarskie i psychologiczne. Orzeczenie lekarskie musi zawierać informacje o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Krok 4: profil kandydata na kierowcę

Profil kandydata na kierowcę to elektroniczny dokument, który jest wymagany od każdego kierowcy zawodowego. Profil ten zakłada się od ręki w najbliższym wydziale komunikacji.

Krok 5: kurs prawa jazdy danej kategorii i zdany egzamin

W zależności od tego, jakim kierowcą zawodowym chcesz zostać, musisz przejść przez odpowiedni kurs, a następnie zdać egzamin państwowy z części teoretycznej i praktycznej. Dla przyszłych kierowców autobusów przeznaczony jest kurs prawa jazdy kat. D, a dla kierowców samochodów ciężarowych (tirów) kat. C.

Krok 6: kurs kwalifikacji wstępnej lub przyspieszonej

Każdy kierowca zawodowy musi posiadać jeszcze dodatkowe uprawnienia, które umożliwią mu pracę w zawodzie. Można powiedzieć, że uprawnienia te są prawem do wykonywania zawodu. Po ich otrzymaniu trzeba je odnawiać co 5 lat. Wiele ośrodków szkoleniowych oferuje łączone kursy: prawa jazdy i kwalifikacyjne.

Dowiedz się, jak zostać kierowcą tira.

Ile zarabia kierowca zawodowy?

Kierowca zawodowy zarabia od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Na ostateczne wynagrodzenia ma wpływ wiele czynników m.in. miejsce zatrudnienia (za granicą można zarobić znacznie więcej), liczba przepracowanych godzin, posiadane uprawnienia, doświadczenie itp.

Kierowca zawodowy — formalności

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie pracy kierowcy zawodowego. Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zostaw je w komentarzu, a my jak najszybciej postaramy się na nie odpowiedzieć.

Czy kierowca zawodowy może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Tak, w niektórych przypadkach kierowca zawodowy może przejść na wcześniejszą emeryturę tzw. pomostówkę. Dotyczy to jednak tylko kierowców pracujących w szczególnie uciążliwych warunkach np. przewożących ładunki niebezpieczne.

Czy kierowca zawodowy może być karany?

Obecnie, aby zostać kierowcą zawodowym, nie jest wymagane zaświadczenie o niekaralności. Pracodawca nie może wymagać od przyszłego pracownika przedłożenia takiego zaświadczenia. Natomiast jako kierowcy zawodowi nie mogą pracować osoby, które mają zakaz wykonywania zawodu.

Czy kierowca zawodowy może pracować w dwóch firmach?

Zgodnie z dyrektywą work life balance pracodawca nie może zakazać pracownikowi podjęcia się dodatkowego zatrudnienia. Zatem jeśli jesteś kierowcą zawodowym, możesz pracować nawet w kilku firmach, pod warunkiem że przestrzegasz przepisów dotyczących prawa pracy i odpoczynku.

Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca zawodowy? Czy musi mieć przy sobie prawo jazdy?

W 2024 roku kierowca zawodowy powinien mieć przy sobie następujące dokumenty:

  • prawo jazdy — w formie papierowej lub elektronicznej;
  • kartę kierowcy;
  • świadectwo kwalifikacji;
  • ewidencję czasu pracy kierowcy;
  • zezwolenie EKMT oraz na przewóz kabotażowy;
  • zezwolenie na międzynarodowy transport towarów (w przypadku kierowców międzynarodowych).

Kierowca zawodowy a problemy zdrowotne

Chcesz zostać kierowcą zawodowym, ale zastanawiasz się, czy Twoje problemy zdrowotne nie stanowią przeciwwskazań do pracy? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie zdrowotne, jakie trapią zawodowych kierowców.

Kierowca zawodowy a cukrzyca

Osoby chorujące na cukrzycę mogą ubiegać się o prawo jazdy. Zarówno wysoki, jak i niski poziom cukru nie stanowią przeciwwskazań do zostania kierowcą zawodowym. Ważne, aby być pod opieką lekarza a w razie konieczności przyjmować zalecone leki.

Kierowca zawodowy a udar

Przejście udaru to nie wyrok i nie jest jednoznaczne z utratą uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy. Wszystko zależy od rozległości udaru, jego powikłań i kondycji neurologicznej chorego. Jeśli pacjent w pełni wraca do zdrowia lub w zakresie, który nie stanowi przeciwwskazań do wykonywania zawodu, jak najbardziej może dalej pracować jako kierowca zawodowy. W przypadku częściowego paraliżu, znacznego osłabienia czy pogorszenia wzroku dalsza praca w zawodzie kierowcy będzie niemożliwa. Ostatecznie to lekarz decyduje, czy pacjent może wrócić do pracy.

Jednooczny kierowca zawodowy

Według lekarza medycyny pracy dr. Dariusza Kraśnickiego nie ma przeciwwskazań, aby osoba z jednym okiem została kierowcą zawodowym.

Astygmatyzm a kierowca zawodowy

Wady wzroku takie jak astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność nie wykluczają z wykonywania zawodu kierowcy. Oczywiście, aby bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym, należy nosić soczewki lub okulary korekcyjne.

baner kierowca1.webp

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200