Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Praca za granicą bez języka — czy to możliwe?

0:00 / 00:00

Nie znasz języka obcego, a chcesz pracować za granicą? Znalezienie zatrudnienia jak najbardziej jest możliwe. Warto jednak pamiętać, że znając chociaż podstawy języka obcego mamy szansę na znacznie lepszą pracę. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, gdzie możesz pracować za granicą bez znajomości języka oraz — dlaczego jednak warto się go uczyć?

Gdzie możesz znaleźć pracę za granicą bez języka?

Zacznijmy od tego, w jakich zawodach możesz pracować bez znajomości języka obcego. Największą szansę na zatrudnienie masz jako:

  • pracownik budowy,
  • magazynier,
  • pracownik produkcji -> dowiedz się więcej o pracy na produkcji,
  • komisjoner (osoba zajmująca się komplementacją zamówień),
  • stolarz,
  • operator wózka widłowego,
  • elektryk,
  • pracownik fizyczny np. na gospodarstwie rolnym przy zbiorze warzyw i owoców,
  • mechanik lub lakiernik samochodowy,
  • pracownik porządkowy.

Pracując na powyższych stanowiskach bez znajomości języka, masz jednak niewielką szansę na awans. Jeśli zaczniesz naukę w trakcie pracy i zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci na swobodną komunikację w miejscu pracy, w przyszłości możesz liczyć na rozwój. Możesz na przykład zostać „starszym” stażem pracownikiem, a nawet liderem, kierownikiem czy menadżerem.

Praca Niemcy bez języka

Polacy, którzy nie znają języka obcego, najczęściej decydują się na pracę w Niemczech. Do naszych zachodnich sąsiadów mamy najbliżej i też jest wiele ofert pracy, które nie wymagają znajomości ani języka niemieckiego, ani angielskiego. Jednak jeśli chcesz w przyszłości zarabiać więcej i się rozwijać, warto podjąć naukę języka obcego.

Dowiedz się więcej o pracy w Niemczech i innych krajach:

Dobrze płatna praca za granicą bez języka — czy to w ogóle możliwe?

Czy można znaleźć dobrze płatną pracę za granicą bez znajomości języka obcego? Nie oszukujmy się, raczej nie jest to możliwe. Jeśli nie znasz języka obcego, możesz pracować najczęściej jako pracownik fizyczny. Na stanowiskach takich jak stolarz, elektryk, mechanik coraz częściej wymagana jest znajomość przynajmniej podstaw języka obcego.

Nie przejmuj się, jeśli nie potrafisz porozumieć się w języku obcym. Podstawowe umiejętności (poziom A1/A2) możesz nabyć już w kilka miesięcy. Osoby, które chcą swobodnie komunikować się w miejscu pracy, mogą na przykład skorzystać z intensywnych kursów języka.

Praca dla osób po 50. roku życia za granicą bez znajomości języka

Wiesz już, że możliwe jest znalezienie pracy za granicą bez języka. I nie ma tutaj znaczenia, ile masz lat. Wiesz też, że bez względu na wymagania pracodawcy, warto znać przynajmniej podstawy języka obcego, aby bez problemu komunikować się w miejscu pracy. Nawet jeśli dostaniesz pracę, w której nie jest wymagany język obcy, warto zacząć się go uczyć.

Myślisz, że nauka języka obcego po 50. roku życia jest niemożliwa? Nic bardziej mylnego! Naukę języka obcego (i to od podstaw) można zacząć w każdym wieku! Nigdy nie jest na to za późno. Już w kilka miesięcy możesz nabyć umiejętności językowe, które pozwolą Ci komunikować się w miejscu pracy. Obecnie wiele kursów możesz realizować on-line, bez wychodzenia z domu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200