Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Urlop tacierzyński 2024 — ile trwa? Komu przysługuje?

0:00 / 00:00

Urlop tacierzyński w 2024 roku — ile trwa?

Urlop tacierzyński trwa od 6 do 23 tygodni. To, z ilu tygodni skorzysta młody tata, zależy od niego samego, mamy dziecka, a także od liczby dzieci, jaka przyszła na świat podczas jednego porodu.

Urlop tacierzyński a macierzyński

Urlop tacierzyński jest częścią urlopu macierzyńskiego. Obecnie długość urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Przy większej liczbie dzieci może on trwać nawet 37 tygodni. Każda mama musi wykorzystać przynajmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Pozostały czas może (ale nie musi) wykorzystać tata w postaci urlopu tacierzyńskiego. Może to zrobić tylko wtedy, jeśli mama zrezygnuje z pozostałej części urlopu macierzyńskiego i wróci do pracy.

Maksymalna długość urlopu tacierzyńskiego w zależności od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu:

  • 6 tygodni — w przypadku urodzenia jednego dziecka;
  • 17 tygodni — w przypadku urodzenia bliźniąt;
  • 19 tygodni — w przypadku urodzenia trojaczków;
  • 21 tygodni — w przypadku urodzenia czworaczków;
  • 23 tygodnie — w przypadku urodzenia pięcioraczków i większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Do kiedy można wykorzystać urlop tacierzyński?

Jeśli pracownik zdecyduje się wykorzystać urlop tacierzyński, musi to zrobić zaraz po urlopie macierzyńskim mamy dziecka.

Czy urlop tacierzyński można dzielić?

Urlopu tacierzyńskiego nie można dzielić. Jeśli pracownik zdecyduje się skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, bierze go jednorazowo w całości tuż po tym, jak matka zrezygnuje ze swojej części urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o urlop tacierzyński

Wniosek o urlop tacierzyński należy złożyć najpóźniej 14 dni przed planowanym urlopem. Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka;
  • druk ZUS-3, ZUS-3a lub ZUS-3b;
  • zaświadczenie od pracodawcy matki dziecka z informacją o dacie zaprzestania korzystania przez nią z urlopu macierzyńskiego.

Formalności związane z urlopem tacierzyńskim należy załatwiać jednocześnie z formalnościami dotyczącymi urlopu macierzyńskiego. Najpóźniej 7 dni przed planowanym powrotem do pracy matka powinna powiadomić o tym pracodawcę, a następnie złożyć następujące dokumenty:

  • pisemne oświadczenie, że rezygnuje ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz urlopu tacierzyńskiego ojca;
  • zaświadczenie od pracodawcy ojca dziecka z informacją od kiedy będzie on korzystał z urlopu tacierzyńskiego oraz od kiedy będzie pobierał zasiłek macierzyński dla ojca.

💡 Jeśli matce nie przysługuje urlop macierzyński (np. w przypadku braku ubezpieczenia chorobowego, bezrobocia), ojcu również nie należy się urlop tacierzyński, nawet jeśli jest zatrudniony na umowę o pracę.

Urlop tacierzyński — ile jest płatny?

Urlop tacierzyński jest w pełni płatny, co oznacza, że pracownik otrzymuje 100% podstawy wynagrodzenia.

Urlop tacierzyński na własnej działalności gospodarczej i B2B

Osobom prowadzącym własną działalność nie przysługują urlopy takie jak: macierzyński, tacierzyński i rodzicielski. Natomiast przedsiębiorcom, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym (opłacają składkę chorobową) przysługuje zasiłek macierzyński dla ojca (potocznie: zasiłek tacierzyński). Pobierając zasiłek macierzyński, nadal można aktywnie prowadzić działalność gospodarczą lub ją zawiesić.

Urlop tacierzyński — kto płaci?

Zasiłek macierzyński dla ojca (zasiłek tacierzyński) wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop tacierzyński a ojcowski

Urlop tacierzyński to urlop przysługujący ojcu tylko wtedy, kiedy mama zrezygnuje ze swojej części urlopu macierzyńskiego. Maksymalnie trwa on od 6 do 23 tygodni. Z kolei urlop ojcowski przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Długość urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni kalendarzowych (10 dni roboczych) i należy go wykorzystać w ciągu 12 miesięcy od dnia przyjścia na świat dziecka. Urlopu ojcowskiego NIE trzeba wykorzystywać tuż po porodzie.

Urlop tacierzyńskiUrlop ojcowski
Ile trwa?Maksymalnie 6-23 tygodnie (zależy od urlopu macierzyńskiego)2 tygodnie (nie zależy od urlopu macierzyńskiego)
Kiedy należy go wykorzystać?Zaraz po rezygnacji matki z urlopu macierzyńskiegoW ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka
Czy można dzielić?NieTak, maks. na 2 części: 2 x 7 dni
Ile płatny?100% podstawy wynagrodzenia100% podstawy wynagrodzenia

Jesteś aktywnym zawodowo rodzicem lub pracujesz w dziale HR? Poznaj inne rodzaje świadczeń rodzicielskich:

urlop macierzyński | urlop rodzicielski | urlop wychowawczy | urlop ojcowski | opieka nad dzieckiem |kosiniakowe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200