Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Jak motywować pracowników? 10 skutecznych sposobów

0:00 / 00:00

Twoi pracownicy tracą zapał do pracy? Spokojnie, jest to całkowicie normalne zjawisko, pod warunkiem, że zdarza się okresowo np. podczas sezonu urlopowego. Teraz wakacje w pełni, zatem istnieje spora szansa, że właśnie obserwujesz w swoim zespole znaczny spadek motywacji. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak motywować pracowników do pracy. Poznaj 10 skutecznych sposobów!

10 najlepszych sposobów na motywowanie pracowników

Benefity dla pracowników

Spadek motywacji u pracowników to dobry czas, by przyjrzeć się benefitom pozapłacowym w firmie — czy na pewno dajesz pracownikom to, czego potrzebują? Prywatna opieka medyczna, karta na siłownię i owocowe piątki to już stanowczo za mało. Obecnie pracownicy oczekują bardziej spersonalizowanych dodatków pozapłacowych.

Skąd masz wiedzieć, czego potrzebują pracownicy? Dowiesz się tego poprzez szczerą rozmowę z pracownikami lub liderami poszczególnych działów. Jeśli w firmie pracują setki, a nawet tysiące pracowników, dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie ankiety. Poznając lepiej potrzeby w firmie, stworzysz spersonalizowane benefity dla pracowników, które z pewnością poprawią motywację w zespole.

Grywalizacja

Grywalizacja jest jedną z technik motywacyjnych, która wykorzystuje mechanizmy znane z gier. Dzięki niej można znacznie zwiększyć zaangażowanie pracowników w codzienne obowiązki. Jak to wygląda w praktyce?

Przykładowo możesz stworzyć listę różnych zadań do wykonania dla każdego zespołu. Zadania dzielisz na kategorie np. praca, szkolenia, społeczność. Następnie w każdej kategorii tworzysz listę konkretnych czynności np. wysyłka newslettera do klientów, podpisanie nowej umowy z klientem, raz w tygodniu praca w biurze, szkolenie zespołu z BHP itp. Za każde wykonane zadanie zespół otrzymuje punkty, które z czasem może wymienić na nagrody.

Do nagród podejdź podobnie jak do benefitów pozapłacowych. To pracownicy powinni określić, co sprawi im największą radość. Dla każdego zespołu, a nawet poszczególnych osób w teamie może to być coś innego. Przykładowe nagrody: dodatkowy dzień wolny od pracy, wyjście integracyjne zespołu, bon na zakupy, szkolenie.

4-dniowy tydzień pracy

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym tzw. work life balance. 4-dniowy tydzień pracy niewątpliwie pomaga zachować tę równowagę. Badania pokazują, że pracownicy, którzy pracują mniej, są bardziej zmotywowani i wydajni.

Dowiedz się więcej o dyrektywnie work life balance.

Elastyczne podejście do pracy

Jaka forma pracy jest lepsza — stacjonarna, hybrydowa czy zdalna? Ile ludzi, tyle opinii. Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Prawda jest jednak taka, że każdy pracownik jest inny — jedni wolą pracować w biurze, a drudzy najlepiej skupiają się na pracy jedynie w domowym zaciszu. Dlatego warto dać pracownikom wybór i pozwolić im pracować tam, gdzie czują się najlepiej. Oczywiście nie w każdej branży jest to możliwe i nieraz konieczne są spotkania w firmie. Jednak jeśli to tylko możliwe, warto dać pracownikom wybór w tej kwestii.

Sabbatical

Długotrwały spadek motywacji może prowadzić nawet do wypalenia zawodowego. Aby tego uniknąć i znacznie podnieść morale pracownika, można zastanowić się nad wysłaniem go na dłuższy urlop tzw. sabbatical. To kilkutygodniowa, a nawet kilkumiesięczna przerwa w pracy dedykowana pracownikom z dłuższym (kilkuletnim) stażem pracy. Tego typu urlop jest częściowo lub w pełni płatny. Sabbatical umożliwia regenerację sił, dzięki czemu pracownik wróci do pracy w pełni zmotywowany.

Rozwój kompetencji

Skutecznym motywatorem do pracy może też być jasno określona ścieżka kariery w firmie. Jeśli pracownik dokładnie wie, jakie ma opcje rozwoju i co powinien zrobić, by awansować, będzie z większym zaangażowaniem wykonywał swoje obowiązki.

Regularne podwyżki

Nie ma co się oszukiwać — pieniądze są ważnym, często najważniejszym motywatorem w pracy. Aż 50% osób zatrudnionych deklaruje, że to właśnie finanse są głównym powodem, dla którego chcą zmienić pracę. Inflacja i rosnące koszty życia sprawiają, że każdy pracownik powinien otrzymać podwyżkę przynajmniej raz do roku. Może to być niewielki procent wynagrodzenia. Rozwiązaniem mogą być też premie zależne od obrotów firmy. Większe podwyżki (nawet +10% aktualnego wynagrodzenia) powinni otrzymywać pracownicy, którzy intensywnie się rozwijają w firmie i/lub awansują.

Brak podwyżek może zwiększyć rotację pracowników w firmie, a ta oznacza nowe koszty dla firmy m.in związane z zatrudnieniem nowego pracownika.

Głośne pochwały

Jak zmotywować pracownika do pracy? Nic tak dobrze nie działa jak głośna pochwała. Każdy chce być zauważony, doceniony i czuć się potrzeby w firmie. Nie czekaj z pochwałą na specjalną okazję. Postaraj się, aby każdego tygodnia pracownik usłyszał jakieś miłe słowo. Uznanie możesz wyrazić zarówno podczas spotkania 1:1, jak i w większym gronie.

Redukcja obowiązków

A może by tak… redukcja obowiązków? Oczywiście nie na stałe, ale na jakiś czas. Niektóre branże działają sezonowo. Są okresy gorące np. przed świętami czy na koniec roku szkolnego, ale zdarzają się też sezony ogórkowe. Właśnie w czasie przestojów warto pomyśleć o redukcji obowiązków. Czy naprawdę konieczne jest, aby pracownik spędzał w firmie pełne 8 godzin, kiedy naprawdę nie ma nic do roboty? Może warto skrócić tymczasowo czas pracy? Albo wykorzystać go i zorganizować w tym czasie szkolenie lub spotkanie integracyjne? Dzięki temu w gorącym okresie pracownicy z większą motywacją zaangażują się firmowe obowiązki.

Integracja w godzinach pracy

Wspólne spędzanie czasu, budowanie więzi z zespołem poprzez wspólne posiłki czy zabawę, to jeden ze skuteczniejszych motywatorów.

Większość pracowników z chęcią weźmie udział w spotkaniu integracyjnym, pod warunkiem że będzie ono w godzinach pracy. Naprawdę nie każdy ma czas/ochotę integrować się z kolegami z zespołu poza godzinami pracy. Ludzie mają swoje życie: muszą odebrać dzieci ze szkoły, zrobić zakupy, zająć się domem, pójść na siłownię czy po prostu odpocząć. Jeśli raz na jakiś czas poświęcisz 2 godziny pracy pracownika na integrację, nie zaburzy to funkcjonowania firmy. A dzięki temu zwiększysz szansę, że większość zespołu z chęcią się zintegruje.

Jak możesz zintegrować pracowników w trakcie pracy?

Na przykład raz w miesiącu organizuj śniadania w firmie. Ustal, że w ten dzień pracę zaczniecie 2 godziny później. Firmowe śniadanie sprawi, że wiele osób, pracujących zdalnie, z chęcią pojawi się w ten dzień w biurze. Śniadanie można połączyć z warsztatami, które także pomogą wam się zintegrować.

Kolejnym pomysłem jest wspólne wyjście „na miasto”. W tym przypadku pracę zaczynacie normalnie, ale kończycie 2-4 godziny wcześniej.

A Ty? Znasz jakieś sprawdzone sposoby na motywowanie pracowników? Daj znać w komentarzu!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200