Urlop ojcowski — komu przysługuje?
Urlop ojcowski przysługuje każdemu ojcu zatrudnionemu w ramach umowy o pracę lub prowadzącemu działalność gospodarczą. Mogą z niego skorzystać także ojcowie adopcyjni. Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie i jest w pełni płatny.
Wniosek o urlop ojcowski
Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy złożyć wniosek o urlop ojcowski najpóźniej na 7 dni kalendarzowych przed planowanym urlopem. Pracownicy zatrudnieni na UoP składają wniosek u pracodawcy, a przedsiębiorcy — wysyłają wniosek bezpośrednio do ZUS-u.
Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać następujące informacje:
- dane pracownika: imię, nazwisko, adres;
- dane pracodawcy: nazwę firmy, NIP, adres;
- dane dziecka: imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia;
- prośbę o udzielenie urlopu ojcowskiego;
- wymiar urlopu z podaną datą rozpoczęcia i zakończenia urlopu;
- datę złożenia wniosku wraz z czytelnym podpisem pracownika.
Do wniosku należy dołączyć także skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię. Ojciec adopcyjny powinien także załączyć kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka.
Urlop ojcowski — najczęściej zadawane pytania
W związku z urlopem ojcowskim pojawia się wiele pytań — zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. Zebraliśmy je w jednym miejscu i odpowiedzieliśmy zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami.
Urlop ojcowski — ile dni przysługuje?
Każdy ojciec, który zatrudniony jest w ramach umowy o pracę lub prowadzi własną działalność gospodarczą, ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 14 dni kalendarzowych (10 dni roboczych).
Urlop ojcowski — do kiedy można wykorzystać?
Urlop ojcowski należy wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Dni wolne można wziąć jednorazowo lub w 2 ratach: 2 razy po 1 tygodniu.
💡 Ojciec adopcyjny może skorzystać z urlopu ojcowskiego w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. Nie może to jednak nastąpić później niż przed 14. urodzinami dziecka.
Urlop ojcowski — ile jest płatny?
Urlop ojcowski jest w pełni płatny. Pracownik otrzymuje 100% podstawy wynagrodzenia.
Kto płaci za urlop ojcowski?
Zasiłek za urlop ojcowski wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kiedy ZUS wypłaca pieniądze za urlop ojcowski?
ZUS wypłaca zasiłek po otrzymaniu wniosku o urlop ojcowski. Ma na to 30 dni kalendarzowych, jednak na ogół pieniądze trafiają znacznie szybciej na konto pracownika.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego?
Jeśli wniosek o urlop ojcowski został złożony w terminie, czyli co najmniej 7 dni przed planowanym wolnym, pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego.
Urlop ojcowski a własna działalność — czy przysługuje przedsiębiorcy?
Tak, urlop ojcowski także przysługuje osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą.
Urlop ojcowski w świadectwie pracy — czy trzeba wykazać?
Informacje o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy należy umieścić w sytuacji, kiedy pracownik zmienia miejsce pracy, a przysługuje mu prawdo do urlopu ojcowskiego (jego dziecko nie ukończyło 1. roku życia). W takim przypadku nowy pracodawca musi wiedzieć, czy i w jakim wymiarze pracownik skorzystał z urlopu. Jeśli w poprzednim miejscu zatrudnienia pracownik nie przebywał na urlopie ojcowskim (lub wykorzystał tylko jego część), może wziąć wolne w nowym miejscu (lub pozostałą część).
Urlop ojcowski — podstawa prawna
Urlop ojcowski jest regulowany poprzez:
- Kodeks Pracy Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 — ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.;
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2023 r. poz. 937);
- oraz Ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732, ze. zm.).
Urlop ojcowski a tacierzyński
Urlop ojcowski i urlop tacierzyński to zupełnie dwa inne urlopy.
Urlop ojcowski przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę oraz przedsiębiorcy, który został ojcem. Nie ma znaczenia, czy pracownik pracuje w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin — pełen etat, pół czy ćwierć — każdy ma prawo z niego skorzystać.
Z kolei urlop tacierzyński przysługuje ojcu tylko wtedy, kiedy matka dziecka zrezygnuje ze swojej części urlopu macierzyńskiego i wróci do pracy.
Jesteś aktywnym zawodowo rodzicem lub pracujesz w dziale HR? Poznaj inne rodzaje świadczeń rodzicielskich:
urlop tacierzyński | urlop macierzyński | urlop rodzicielski | urlop wychowawczy | opieka nad dzieckiem | kosiniakowe