Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Spawacz — kim jest i jak nim zostać?

0:00 / 00:00

Spawacz to jeden z najlepiej opłacalnych zawodów. Do wyboru masz wiele specjalizacji, a pracę znajdziesz zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z jakimi obowiązkami wiąże się praca spawacza i co trzeba zrobić, by nim zostać? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Kim jest spawacz?

Spawacz to pracownik fizyczny, który zajmuje się spawaniem, czyli łączeniem elementów wykonanych ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych lub tworzyw sztucznych. Spawać można różne materiały, wykorzystując odmienne metody. Z tego względu wyróżnia się następujące specjalizacje spawaczy:

  • Spawacz ręczny gazowy (metoda 311) — łączy elementy wykonane ze stali, żeliwa, z metali nieżelaznych i ich stopów za pomocą palnika gazowego. Najczęściej wykorzystywanym gazem jest acetylen.
  • Spawacz ręczny łukiem elektrycznym (metoda 111) — łączy elementy stalowe, żeliwne, z metali nieżeliwnych i ich stopów. Praca jest ręczna lub w połowie zautomatyzowana. W tej metodzie wykorzystuje się prąd stały lub przemienny, elektrodę topliwą lub nietopliwą, w osłonie gazów aktywnych lub nieaktywnych.
  • Spawacz elektryczny metodą MAG (metoda 135) — łączy elementy stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych lub wysokostopowych. Wykorzystuje elektrodę topliwą w osłonie gazów obojętnych (argon lub hel).
  • Spawacz elektryczny metodą MIG (metoda 131) — łączy elementy wykonane z aluminium, magnezu, miedzi oraz z innych metali nieżelaznych i ich stopów. Wykorzystuje elektrodę topliwą w osłonie gazów aktywnych (dwutlenku węgla lub jego mieszaniny z argonem).
  • Spawacz elektryczny metodą TIG (metoda 141) — łączy elementy stalowe (nisko- i wysokostopowe) oraz metale nieżelazne takie jak aluminium, miedź, magnez i nikiel. Wykorzystuje elektrodę nietopliwą w osłonie gazu obojętnego (argon, hel lub ich mieszanina).

Spawacz — zakres obowiązków

Podstawowym obowiązkiem spawacza jest oczywiście spawanie, ale nie tylko! Wśród pozostałych zadań można wyróżnić:

  • przygotowywanie miejsca pracy — powierzchni, sprzętu, materiałów, elementów itp.
  • zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy poprzez stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej, obsługę wentylacji itp. zgodnie z zasadami i przepisami BHP i PPOŻ.;
  • dobór materiałów do spawania;
  • przygotowanie elementów i materiałów zgodnie z dokumentacją techniczną;
  • konserwacja urządzeń i sprzętu;
  • kontrola jakości powstałych złączy spawalniczych.

Jak zostać spawaczem?

Najprostszym sposobem, by zostać spawaczem, jest ukończenie szkoły zawodowej i uzyskanie kwalifikacji technika spawalnictwa. Szkołę tę wybierasz zaraz po zdaniu egzaminu ósmoklasisty. Nauka trwa 3 lata, dzięki czemu zaraz po ukończeniu 18 r.ż. możesz rozpocząć pracę jako spawacz.

Jednocześnie warto postawić na naukę języka obcego. Za granicą, szczególnie w takich krajach jak Niemcy, Szwajcaria, Holandia i Norwegia, możesz liczyć na bardzo atrakcyjne oferty pracy. Większość zagranicznych pracodawców wymaga jednak przynajmniej 2-letniego doświadczenia w zawodzie oraz komunikatywnej znajomości języka.

Dowiedz się, ile zarabia spawacz w Polsce i za granicą oraz ile zarabia spawacz podwodny.

A może chcesz zostać spawaczem, ale już dawno ukończyłeś 18 r.ż.? Nic straconego! Wiele szkół i ośrodków szkoleniowych oferuje kursy spawania. W internecie bez problemu znajdziesz odpowiednie dla siebie szkolenie w niemal każdym większym mieście w Polsce.

Szukasz pracy jako spawacz w Polsce lub za granicą? Sprawdź najnowsze oferty!

Spawacz — najczęściej zadawane pytania

Na koniec zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi związane z zawodem spawacza.

Spawacz — jaki to kod zawodu?

Kod zawodu spawacza to: 721204.

Czy spawacz może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Jeśli spawacz pracuje stale w szkodliwych warunkach, ma on szansę przejścia na wcześniejszą emeryturę. Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualne.

Czy spawacz ma warunki szkodliwe?

Nie każdy spawacz pracuje w warunkach szkodliwych. Jeśli w miejscu pracy przestrzegane są wszystkie zasady bezpieczeństwa, BHP. PPOŻ., ergonomii, a spawacz ma zapewnioną właściwą odzież ochronną, to wpływ szkodliwych czynników w pracy spawacza jest minimalny. Jednak każde miejsce pracy jest inne, a pracownicy wykazują różnorodną kondycję zdrowotną, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Jak napisać CV spawacza?

W CV umieść najważniejsze informacje na temat swojego doświadczenia, posiadanych uprawnieniach, umiejętnościach i wykształceniu. Jeśli posiadasz jakiś certyfikat — koniecznie o tym napisz. Umiesz spawać konkretną metodą — pochwal się tym. A może umiesz czytać rysunek techniczny? Też o tym wspomnij!

Jeśli szukasz pracy za granicą, wskaż, jakie języki obce znasz i na jakim poziomie — podstawowym, komunikatywnym czy biegłym. Wielu pracodawców szuka też spawaczy, którzy posiadają prawo jazdy kat. B — jeśli je masz, napisz o tym. Każda dodatkowa umiejętność wyróżni Cię spośród innych kandydatów.

Szukasz pracy jako spawacz w Polsce lub za granicą? Sprawdź najnowsze oferty!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200