Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Spawacz podwodny — zarobki, kursy, praca

0:00 / 00:00

Spawacz podwodny to jeden z najlepiej opłacalnych zawodów na świecie, ale też jeden z najbardziej niebezpiecznych. Czym dokładnie zajmuje się nurek-spawacz, jak nim zostać i ile można zarobić? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Spawacz podwodny — czym się zajmuje?

Spawacz podwodny zajmuje się spawaniem różnego rodzaju elementów, które znajdują się pod powierzchnią wody. Najczęściej są to mosty, wiadukty, rurociągi, platformy, tamy, śluzy i wszelkie inne elementy infrastruktury podwodnej. Niemal 100% swojego czasu pracy pracownik spędza pod wodą. Śmiało zatem można powiedzieć, że zawód ten stanowi połączenie 2 zawodów — spawacza i profesjonalnego nurka. Z tego względu często też spawacza podwodnego nazywa się nurkiem-spawaczem.

Ile zarabia spawacz podwodny?

Spawacz podwodny może liczyć na średnie zarobki rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. W USA niektórzy podwodni spawacze otrzymują nawet 1000$ brutto dziennie! W Polsce nadal jest to bardzo mało popularny zawód. Jeśli chcesz pracować jako spawacz podwodny, szukaj ofert pracy za granicą.

Poznaj też zarobki „tradycyjnych” spawaczy i przeczytaj artykuł: Ile zarabia spawacz?

Spawacz podwodny — śmiertelność

Ile żyje spawacz podwodny? To pytanie często zadają sobie pracownicy planujący specjalizację jako spawacz-nurek. Niestety zawód spawacza podwodnego zaliczany jest do jednych z najbardziej niebezpiecznych profesji na świecie. Z danych wynika, że śmiertelność na tym stanowisku wynosi nawet 15%.

Jak zostać spawaczem podwodnym?

Jeśli chcesz zostać spawaczem podwodnym, przede wszystkim musisz posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe. Jednak w przypadku tego zawodu posiadane uprawnienia i certyfikaty to nie wszystko — tutaj również olbrzymie znaczenie mają Twoje predyspozycje. Chcąc pracować na stanowisku nurka-spawacza, powinieneś wyróżniać się ponad przeciętną kondycją fizyczną i psychiczną. Poniżej znajdziesz pełną listę wymagań dla tego zawodu.

Spawacz podwodny — wymagania:

  • ukończony 18. r.ż.;
  • wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe najlepiej związane z sektorem morskim np. budownictwo morskie;
  • dyplom nurka III, II, I stopnia lub nurka saturowanego:
    • III stopień — możesz wykonywać pracę do 20 m głębokości,
    • II stopień — możesz wykonywać pracę do 50 m głębokości,
    • I stopień — możesz wykonywać pracę na głębokościach powyżej 50 m,
    • nurek saturowany — możesz pracować na dowolnych głębokościach.
  • ukończony kurs spawacza podwodnego;
  • pozytywny wynik testu komory ciśnieniowej;
  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu;
  • doskonałe umiejętności pływackie.

Ponadto od osób na tym stanowisku wymaga się:

  • umiejętności pracy pod presją czasu;
  • odporności na stres;
  • opanowania, szczególnie w sytuacjach stresowych i kryzysowych;
  • ponadprzeciętnej precyzji i dokładności;
  • umiejętności skupienia się i koncentracji.

Dowiedz się też, jak zostać „tradycyjnym” spawaczem. Przeczytaj artykuł: Spawacz — kim jest i jak nim zostać?

Kurs spawacza podwodnego

W Polsce zawód spawacza podwodnego wciąż jest mało popularny. W związku z tym możesz mieć problem ze znalezieniem profesjonalnego kursu na nurka oraz na spawacza podwodnego. Większość kursów nurkowania w Polsce dotyczy nurkowania rekreacyjnego. Jeśli chcesz zostać spawaczem podwodnym, poszukaj kursów za granicą.

Tutaj dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii. Skoro zarówno kursy, jak i pracę w tym zawodzie znajdziesz głównie za granicą, powinieneś również dobrze znać język obcy. Angielski to podstawa, jeśli jednak wiążesz swoją karierę zawodową tylko z jednym krajem np. Niemcami czy Norwegią, to warto nauczyć się również tego języka.

Spawacz podwodny — podsumowanie

Pracując jako spawacz podwodny, możesz liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki, ale musisz też zdawać sobie sprawę, że jest to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie. Jednak solidne przygotowanie poprzez profesjonalne kursy, a także zachowanie odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej, zadbasz o swoje bezpieczeństwo i zminimalizujesz ryzyko wypadków.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200