Na samą myśl o rozmowie rekrutacyjnej po angielsku robi Ci się słabo? Nie jesteś sam! Uwierz mi, że każdy, bez względu na stopień znajomości języka angielskiego, stresuje się przed rozmową kwalifikacyjną. Jednak przygotowując się odpowiednio do rozmowy możesz znacznie obniżyć poziom stresu. Poznaj najczęstsze pytania, jakie padają na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku oraz przykładowe odpowiedzi!
[spis treści]
Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku
Pytania zadawane na rozmowie rekrutacyjnej w języku angielskim nie różnią się zbytnio od tych zadawanych na rozmowie o pracę po polsku. Dlatego najważniejsze jest, aby znać podstawowe słowa i wyrażenia, które pozwolą Ci udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania rekrutera.
Poniżej zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie o pracę w języku angielskim oraz przykładowe odpowiedzi kandydatów aplikujących na 2 różne stanowiska — pracownika fizycznego (kierowcy) oraz pracownika biurowego (specjalisty ds. marketingu).
#1 Tell me about yourself — opowiedz mi coś o sobie
Kiedy rekruter będzie chciał usłyszeć kilka zdań o Tobie, nie ma na myśli Twojego życia prywatnego, tylko zawodowe. To czas, byś opowiedział o swoim dotychczasowym doświadczeniu, wykształceniu, odbytych kursach, szkoleniach, uzyskanych certyfikatach i umiejętnościach. Na koniec możesz w jednym zdaniu wspomnieć, co lubisz robić poza pracą.
Przykład 1 (kierowca zawodowy)
My name is Stefan Nowak and I am a driver at Cars Company. I’ve worked here for 5 years. I’m quick learner and speak foreign languages (english and german). I perform well under preasure and I’m really reliable person. In my free time I like to unwind im my garden.
Przykład 2 (specjalista biurowy)
My name’s Agata Kowalska and I’m a marketing specialist at digital.com. I graduated from SWPS University in 2020, and I worked in the promotion department for 1 year before I transferred to the marketing department. I’m creative person who needs chalenges at work. In my free time I like to reading books and spending time with my family.
#2 Why are you applying for/interested in this position? — dlaczego aplikujesz/jesteś zainteresowany pracą na tym stanowisku?
Celem tego pytania jest sprawdzenie, jak bardzo zmotywowany jesteś do pracy na danym stanowisku. Możesz powiedzieć o chęci rozwoju, swoich umiejętnościach i doświadczeniu, które będziesz mógł wykorzystać w nowym miejscu pracy.
Przykład 1
I’m looking for the chance to progress and I’m ready to take on more responsibilty as well. I think my skills are perfect fit for your company.
Przykład 2
Well, I hope to become Head of Brand in your company because I’m ready for a new challenge.
#3 What are your strengths? — jakie są Twoje mocne strony?
Skup się na swoich 2-3 mocnych stronach i opisz, jak wykorzystujesz je w swoim życiu zawodowym.
Przykład 1:
I speak English well and also know the basics of German. This makes me feel confident as an international driver. Thanks to this, I can handle many matters on my own.
Przykład 2:
I am a very creative person and I can draw conclusions from data as well. In the last project, based on data analysis, I introduced changes that improved conversion by 15%. Also I’m a very good team player and have the ability to effectively motivate my team. In the yearly evaluation I got positive feedback, and I was a manager for over 10 employees.
#4 What are your weaknesses? — jakie są Twoje słabe strony?
Każdy z nas ma swoje słabe strony. Jeśli wiesz, w czym nie jesteś najlepszy i nad czym powinieneś popracować — duży plus dla Ciebie. Odpowiadając na te pytanie, możesz też opowiedzieć o jakiejś swojej porażce i lekcji, jaką z niej wyciągnąłeś.
Przykład 1:
In the past I struggled with time management and overwork. Now I know that I need to find time to rest, because only by being well rested I can perform my duties well.
Przykład 2:
Well, in the past I always wanted to be a perfectionist and took responsibilities of everything. As a result, I was overworked and stressed out. I had to learn become less of a perfectionist, to let go sometimes.
#5 Give me an example of a time when you had to overcome a challenge at work — podaj mi przykład sytuacji, w której musiałeś stawić czoła wyzwaniu w pracy.
W tym miejscu rekruter sprawdza, jak radzisz sobie w trudnych i stresujących sytuacjach. Jesteś otwarty na wyzwania i stawiasz czoło problemom? Czy boisz się ich i raczej unikasz odpowiedzialności? Dobrze przemyśl odpowiedź na to pytanie.
Przykład 1:
Last year I had a difficult situation in the south of France. My car broke down and my phone was dead. The locals spoke mainly French and it was difficult to communicate with them. Fortunately, I finally managed to find a car repair shop and get help.
Przykład 2:
I remember a project where my marketing team had to be very creative. We had a limited budget, and due to the industry, advertising on social media was out of the question. After several brainstorming sessions, we finally developed a strategy that aligned with our client's goals. And we achieved an excellent result. We planned revenue of PLN 10 million per year and we achieved almost twice that amount.
#6 What motivates you? — co Cię motywuje?
Rekruter musi mieć pewność, że pracując na danym stanowisku będziesz mógł rozwinąć skrzydła. Jeśli znajdziesz w pracy przestrzeń do rozwoju i źródło motywacji, będziesz sumiennie wykonywał swoje obowiązki.
Przykład 1:
I’m motivated by new challenges that require learning new skills. I also want to work in an international environment where I can speak German and English.
Przykład 2:
I’m motivated by ambitious goals. When I want to accomplish something impressive, I give 100%.
#7 Why do you want to leave your current job? — dlaczego chcesz zmienić pracę?
Jeśli w aktualnym/poprzednim miejscu pracy napotykasz/napotkałeś jakieś trudności możesz o nich opowiedzieć np. że nie masz przestrzeni do rozwoju, szansy na awans czy podwyżkę. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie wypowiadać się negatywnie o byłym miejscu pracy, pracodawcy i współpracownikach.
Przykład 1:
I want to change my job because I am looking for a full-time job. In my current company I can only work part-time.
Przykład 2:
My role as a marketing specialist is great, but I feel that I have done everything I could in my current position. I need new chalenges and space to develop.
#8 Where do you see yourself in five years? — gdzie widzisz siebie za 5 lat
To typowe pytanie niemal na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Jego celem jest sprawdzenie Twojej postawy — czy chcesz się rozwijać, czy wyznaczasz sobie długoterminowe cele itp.
Przykład 1:
In future I want to get a bus driving license. This will allow me to work more with people.
Przykład 2:
I want to become a digital marketing expert and manage a marketing team. I would like to delegate some of my responsibilities and focus on team management and conducting training.
#9 Do you have any questions for me? — czy masz jakieś pytania?
Na końcu rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej jest czas na Twoje pytania. Warto je zadać, bo dzięki temu rekruter będzie widział, że naprawdę jesteś zainteresowany pracą na wybranym stanowisku. O co warto pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Oto lista przykładowych pytań:
- What would you say is the biggest challenge facing the company? (Jakie według Ciebie są największe wyzwania stojące przed firmą?)
- How would you describe the company’s culture? (Jak opisałbyś kulturę firmy?)
- What are the company’s values? (Jakie są wartości firmy?)
- What are the biggest priorities for the company right now? (Jakie są obecnie największe priorytety firmy?)
- Who would I be working with closely on a day-to-day basis? (Z kim będę blisko współpracować na co dzień?)
- What benefits/perks of a job do you offer? (Jakie benefity dla pracowników oferujecie?)
Rozmowa o pracę po angielsku — przydatne słowa i zwroty
Poniżej zebraliśmy dla Ciebie angielskie słowa i zwroty, które przydadzą Ci się podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim:
Look for — szukać.
Apply for — aplikować.
Paycheck — wypłata.
Salary — wynagrodzenie.
Insurance — ubezpieczenie.
Duties — obowiązki.
Job description — zakres obowiązków.,
Graduate from — ukończyć studia/szkołę.
Be good at something — być w czymś dobrym.
Do well in something — dobrze sobie radzić.
Apply for a job — ubiegać się o pracę.
Full-time job — praca na pełen etat.
Part-time job — praca na część etatu.
Temporary job — praca tymczasowa.
Perks of a job — dodatki do pensji/benefity pozapłacowe.
Be in charge of — być odpowiedzialnym za… Przykład użycia: In the past I always wanted to be in charge of everything. (Dawniej, chciałem być za wszystko odpowiedzialny.)
I need to brush up on my language skills — muszę odświeżyć swoje umiejętności językowe.
You’d need to brush up on your IT skills — musiałbyś podszkolić się w informatyce.
In my previous role I was responsible for — na poprzednim stanowisku byłem odpowiedzialny za…
What sets me apart from other candidates is — to, co wyróżnia mnie spośród innych kandydatów…
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku — garść cennych wskazówek
Poza solidnym przygotowaniem sobie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie rekrutacyjnej w języku angielskim, możesz skorzystać jeszcze z poniższych wskazówek:
- Nie musisz perfekcyjnie mówić po angielsku, wystarczy, że się dogadasz — większość stanowisk pracy wymaga komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Oznacza to, że Twoja znajomość języka na poziomie podstawowym (A1/A2) lub średnio zaawansowanym (B1) jest wystarczająca. Nie jesteś i nigdy nie będziesz native speakerem, dlatego nie musisz posługiwać się wyszukanymi zwrotami. Używaj prostych i popularnych zwrotów. Pamiętaj też, że rekruter najpewniej też zna angielski na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym — jeśli Twoja znajomość języka jest zaawansowana i będziesz używał wyszukanych wyrażeń, może Cię nie zrozumieć.
- Jeśli czegoś nie zrozumiesz, poproś o powtórzenie — naprawdę nic się nie stanie, jeśli nie zrozumiesz pytania. Lepiej jest poprosić o jego powtórzenie, niż się domyślać, co rekruter miał na myśli. Możesz np. użyć sformułowania: Could you say that again, but using simpler words?
- Nie przemycaj polskich słów i zwrotów — rozmowa po angielsku ma na celu sprawdzenie Cię, jak sobie poradzisz, komunikując się w środowisku międzynarodowym. Tam nikt nie będzie znał polskiego i nie zrozumie, co do niego mówisz. Jeśli zapomnisz jakiegoś słowa/wyrażenia, postaraj się użyć innych sformułowań, ale nigdy nie mów po polsku na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku!
- Poćwicz odpowiedzi przed rozmową, to naprawdę pomaga — idź na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku przygotowany. Nie łudź się, że jakoś to będzie. Nawet jeśli dobrze mówisz po angielsku na co dzień, podczas rozmowy stres zrobi swoje.
- Przygotuj sobie listę pytań, jakie zadasz rekruterowi — teraz niech rekruter się postresuje, a co! 😉 Zadając pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej, okażesz zainteresowanie firmą, dasz do zrozumienia, że naprawdę zależy Ci na pracy.
- Zachowaj spokój i dobrze nastaw się do rozmowy — na rozmowę przyjdź przygotowany, z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem na twarzy. Nawet jeśli bardzo się denerwujesz, uśmiech pomoże Ci rozładować napięcie. Wszystko będzie dobrze! Powodzenia!
Przed Tobą rozmowa o pracę w języku polskim? Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Z naszymi wskazówkami zostawisz w tyle innych kandydatów i znacznie zwiększysz szansę na zatrudnienie!
Rozmowa rekrutacyjna po angielsku — podsumowanie
Rozmowa kwalifikacyjna, szczególnie w języku angielskim może być źródłem stresu. To całkowicie normalne! Najważniejsze, aby dobrze się do niej przygotować. Znając najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku oraz przygotowując sobie odpowiedzi na nie, znacznie zmniejszymy poziom stresu.