Od lipca 2024 roku osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia dostaną wyższe wynagrodzenie. To już druga podwyżka stawki godzinowej w tym roku. Pierwsza miała miejsce 1 stycznia. Ile wynosi stawka godzinowa netto i brutto w 2024 roku dla osób pracujących na umowę zlecenie? Co jeszcze warto wiedzieć, podpisując UZ? Najważniejszych informacji dowiesz się z naszego artykułu!
Umowa zlecenie — stawka godzinowa 2024
Od lipca 2024 roku minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych w ramach umowy zlecenia wynosi 28,10 zł brutto. Ile to jest netto? Po odliczeniu wszystkich składek daje to około 22,20 zł netto/godzinę, czyli„na rękę”.
Minimalną stawkę godzinową otrzymują osoby zatrudnione na umowę zlecenie, które:
- nie prowadzą działalności gospodarczej;
- prowadzą działalność gospodarczą, ale nie zatrudniają innych pracowników oraz nie nie zawierają umów ze zleceniobiorcami.
Umowa zlecenie — najważniejsze kwestie i często zadawane pytania
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i niejasności związane z umową zlecenie (UZ).
Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?
Tak, umowa zlecenie wlicza się do emerytury. Osoby zatrudnione w ramach UZ odprowadzają składki społeczne (w tym emerytalne), które będą brane pod uwagę podczas ustalania wysokości emerytury.
Umowa zlecenie — ubezpieczenie
Czy pracując na UZ, podlega się ubezpieczeniu? Tak! Pracownik zatrudniony na umowę zlecenie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentownemu i wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.
Czy umowa zlecenie wlicza się do lat pracy?
Na ogół umowa zlecenie nie wlicza się do lat pracy. Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli umowa zlecenie przejawia znamiona stosunku pracy — jest wykonywana pod stałym nadzorem i kierownictwem zleceniodawcy w warunkach ściśle przez niego określonych — może być potraktowana jako umowa o pracę. W takim przypadku praca na podstawie umowy zlecenia wlicza się do lat pracy.
Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie (L4)
Zachorowałeś, a jesteś zatrudniony na umowę zlecenie? Dobra wiadomość jest taka, że możesz iść na zwolnienie lekarskie. Jednak nie w każdym przypadku dostaniesz zasiek chorobowy. Otrzymasz go tylko wtedy, jeśli opłacasz składkę chorobą. Na UZ odprowadzanie składek chorobowych jest dobrowolne. Warunkiem otrzymania zasiłku jest opłacanie składki przez co najmniej 90 dni.
Umowa zlecenie a ciąża
Jesteś zatrudniona na umowę zlecenie i zaszłaś w ciążę? Niestety nie masz takich samych przywilejów, jak kobiety, które są zatrudnione w ramach umowy o pracę. Jednak jeśli miałaś odprowadzaną składkę chorobową, to możesz udać się na L4 i otrzymać zasiłek macierzyński.
Dowiedz się więcej o urlopie i zasiłku macierzyńskim.
Umowa zlecenie a ewidencja czasu pracy
Ewidencja czasu pracy dotyczy stron podpisujących umowę o pracę — pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika. Umowa zlecenie, czyli umowa podpisana pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą nie wymaga prowadzenia ewidencji czasu pracy.
Umowa zlecenie a świadectwo pracy
Jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenia i kończysz współpracę z aktualnym pracodawcą, nie otrzymasz świadectwa pracy. Świadectwo pracy otrzymują tylko te osoby, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Umowa zlecenie a wypowiedzenie
Każda ze stron umowy zlecenia może wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie, chyba że w umowie wskazano inaczej.
Umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych
W przypadku gdy stracisz pracę, a byłeś zatrudniony na umowę zlecenie, możesz otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Warunkiem otrzymania zasiłku jest opłacanie składek społecznych oraz przynajmniej 12 miesięcy pracy w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Umowa zlecenie a umowa o pracę
Umowa zlecenia jest regulowana przez Kodeks Cywilny, natomiast umowę o pracę regulują przepisy Kodeksu Pracy. W związku z tym osoby zatrudnione w ramach UZ nie mają takich samych praw jak osoby zatrudnione na UoP. Poniżej znajdziesz listę 8 najważniejszych różnic pomiędzy umową zlecenie a umową o pracę:
- umowa zlecenie nie musi być zawarta na piśmie — może być zawarta w formie ustnej;
- umowa zlecenie niekoniecznie musi być odpłatna;
- zlecenie może być wykonywane przez osobę trzecią;
- zleceniobiorca nie jest ściśle zależny od zleceniodawcy — może wykonać zlecenie w dowolnym miejscu i czasie;
- zlecenie nie musi być płatne co miesiąc — chyba że umowa jest zawarta na okres dłuższy niż 1 miesiąc;
- zleceniodawca nie nadzoruje pracy zleceniobiorcy — przedmiot umowy ma być wykonany w terminie określonym w umowie, ale nie ma znaczenia, gdzie i kiedy będzie wykonany;
- jeśli zleceniobiorcą jest student, nie ma konieczności odprowadzania składek;
- zleceniodawca nie ma takich przywilejów, jakie daje umowa o pracę m.in. brak urlopu — jednak za porozumieniem stron wszelkie przywileje mogą być ustalone w umowie.
Umowa zlecenie — co powinna zawierać?
Umowa zlecenie powinna zawierać takie elementy jak:
- określenie stron: dane zleceniodawcy i zleceniobiorcy;
- data zawarcia umowy;
- określenie przedmiotu umowy – rodzaju świadczonej usługi/usług;
- zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania obowiązków określonych w umowie;
- określenie czasu trwania umowy;
- określenie wynagrodzenia.
Dowiedz się także więcej o innych formach zatrudnienia i przeczytaj artykuł: B2B a umowa o pracę.