Praca sezonowa przy zbiorach, nad morzem, w górach a może za granicą? Na największy wybór ofert pracy sezonowej możesz liczyć w okresie wiosenno-letnim. Jednak zatrudnienie znajdziesz też w pozostałych miesiącach. Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje na temat pracy sezonowej. Z tekstu dowiesz się też, gdzie możesz pracować sezonowo oraz gdzie szukać zatrudnienia.
Praca sezonowa — co to znaczy?
Jak sama nazwa wskazuje praca sezonowa to praca związana z określonym sezonem. Wykonuje się ją tymczasowo przez daną część roku. Ten rodzaj pracy jest ściśle związany z aktualnie panującymi warunkami atmosferycznymi oraz sektorem gospodarki.
W związku z tym zatrudnienie najczęściej można znaleźć w rolnictwie (przy zbiorach warzyw, owoców, ziół lub kwiatów), turystyce, handlu i rozrywce.
Pracy sezonowej może podjąć się każdy. Zatrudnienie znajdą zarówno osoby młode bez doświadczenia, jak i osoby w średnim wieku zatrudnione w ramach UoP, emeryci, a także nieletni (więcej informacji o pracy sezonowej nieletnich uzyskasz w dalszej części artykułu).
💡 Pracownicy sezonowi na danym stanowisku pracują od kliku dni do nawet kilku miesięcy w roku.
Praca sezonowa — jaka umowa?
Umowa dotycząca pracy sezonowej może być podpisana jako:
- sezonowa umowa o pracę,
- sezonowa umowa cywilnoprawna (umowa zlecenie, umowa o dzieło).
- umowa o pomoc przy zbiorach,
- praktyka absolwencka.
Sezonowa umowa o pracę
Sezonowa umowa o pracę podpisywana jest na podobnych warunkach jak „tradycyjna” umowa o pracę. Podlega ona przepisom Kodeksu Pracy. W tym przypadku pracodawca ma obowiązek m.in.:
- skierować przyszłego pracownika na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy,
- przeprowadzić szkolenia BHP,
- zgłosić pracownika w ZUS-ie,
- prowadzić akta osobowe pracownika,
- prowadzić ewidencję czasu pracy,
- zagwarantować określone wynagrodzenie (przynajmniej płacę minimalną),
- zapewnić higieniczne i bezpieczne warunki pracy,
- przestrzegać przepisów dotyczących okresów współprac i okresów wypowiedzenia.
Umowa cywilno-prawna
Umowa cywilno-prawna to umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Nie podlegają one przepisom Kodeksu Pracy. W tym przypadku pracownik nie może liczyć na wiele przywilejów, jakie wynikają z UoP, ale ma on prawo do:
- otrzymania zapłaty za wykonaną pracę (wyjątek: podpisanie nieodpłatnej umowy zlecenia),
- pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach,
- szkolenia BHP i badań wstępnych u lekarza medycyny pracy (tylko wtedy, jeśli charakter pracy tego wymaga).
💡 Umowa zlecenie jest szczególnie atrakcyjna dla pracowników poniżej 26. r.ż. Pracodawca zatrudniający taką osobę nie musi opłacać składek ZUS, co często przekłada się na wyższe wynagrodzenie.
Umowa o pomoc przy zbiorach
Umowa o pomoc przy zbiorach jest regulowana ustawą. Dzięki niej pracownicy sezonowi mogą wesprzeć rolników w zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich w zakresie:
- zbierania chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich;
- usuwania zbędnych części roślin;
- klasyfikowaniu lub sortowaniu zerwanych lub zebranych: chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.
💡 W ramach umowy o pomoc przy zbiorach można pracować nie więcej niż 180 dni kalendarzowych w roku.
Praktyka absolwencka
Pracy sezonowej w ramach praktyki absolwenckiej mogą się podjąć absolwenci 8-klasowej szkoły podstawowej lub gimnazjum, którzy nie ukończyli 30. r.ż. W okresie praktyk można być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Praca sezonowa dla nieletnich
Praca sezonowa cieszy się szczególną popularnością wśród uczniów i studentów. Osoby uczące się w roku szkolnym/akademickim mają więcej dni wolnych, co dla wielu jest doskonałą okazją do dorobienia. Ponadto uczniowie dysponują pełnymi 2 miesiącami wakacji, a w przypadku studentów są to nawet 3-4 miesiące.
Pracodawcy mogą zatrudnić pracownika młodocianego, czyli osobę między 15 a 18 r.ż. Warunkiem otrzymania zatrudnienia jest otrzymanie świadectwa potwierdzającego ukończenie 8-letniej szkoły podstawowej oraz zaświadczenie lekarskie świadczące o braku przeciwwskazań do zatrudnienia.
💡 Osoby, które nie ukończyły jeszcze 16. r.ż. mogą pracować jedynie w branży artystycznej, kulturalnej, reklamowej lub sportowej. Warunkiem zatrudnienia jest otrzymanie zgody od rodzica lub opiekuna prawnego oraz uzyskanie zezwolenia właściwego inspektora pracy.
Praca sezonowa — przykłady
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako pracownik sezonowy? Oto najpopularniejsze branże:
- Rolnictwo — w okresie wiosenno-letnio-jesiennym pojawia się wiele ofert pracy przy zbiorach. W Polsce możesz pracować sezonowo m.in. przy zbiorze szparagów, truskawek, malin, chmielu, tytoniu i ziół.
- Turystyka i gastronomia — lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące nie tylko pod względem pogody. W tym okresie zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne a wynagrodzenie atrakcyjne. W niektórych branżach możesz też liczyć na napiwki. Zatrudnienie znajdziesz zarówno nad morzem, w górach, jak i w wielu miastach, szczególnie tych dużych, atrakcyjnych turystycznie (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław). Zatrudnienie znajdziesz m.in. w restauracjach, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, na kempingach, koloniach i obozach.
- Rozrywka — ta branża ściśle związana jest z turystyką. Zatrudnienie można znaleźć np. jako animator w hotelach, obozach i koloniach.
- Przetwórstwo — ze względu na sezonowość zbiorów w niektórych miesiącach wzrasta przetwórstwo danych produktów (np. w maju/czerwcu truskawek a jesienią jabłek i gruszek), a co za tym idzie — zapotrzebowanie na pracowników. Sezonowo możesz pracować przy przetwórstwie warzyw, owoców, nabiału i mięsa.
- Praca na produkcji — sezonowo wzrasta zapotrzebowanie na niektóre produkty. Odpowiednio wcześniej trzeba wyprodukować ozdoby świąteczne, znicze czy akcesoria na Halloween.
- Handel — sezonową pracę w handlu znajdziesz o każdej porze roku. Latem — w handlu w miastach turystycznych (nad morzem, w górach, atrakcyjnych turystycznie miastach Polski). W wielu galeriach handlowych masz szansę na zatrudnienie w okresach świątecznych (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych). Z kolei w maju i czerwcu znajdziesz pracę przy sprzedaży truskawek.
- Praca fizyczna — jesienią i zimą wzrasta zapotrzebowanie na sezonowych pracowników potrzebnych do zamiatania liści, odśnieżania dachów czy utrzymywania chodników i ulic.
- Praca sezonowa w Poczcie Polskiej i firmach kurierskich — pracownicy sezonowi są szczególnie potrzebni w grudniu, kiedy to zamawianych jest najwięcej przesyłek. Większa szansa na zatrudnienie jest też w okresie wakacyjnym — ze względu na urlopy pracowników zatrudnionych na stałe.
Szukasz pracy sezonowej? Sprawdź najnowsze oferty pracy sezonowej. Przeczytaj też artykuł o pracy sezonowej za granicą.