Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Praca na produkcji — jak wygląda i ile można zarobić?

0:00 / 00:00

Jak wygląda praca na produkcji?

Praca na produkcji jest pracą fizyczną. Większość czasu spędza się w pozycji stojącej lub siedzącej (jeśli obsługa maszyny/urządzenia na to pozwala). Pracownik odpowiedzialny jest za wykonywanie określonej czynności np. spawanie, dokręcanie śrubek czy etykietowanie. Są to zajęcia powtarzalne, przez co dla niektórych mogą wydawać się monotonne czy wręcz nudne. Dlatego w niektórych firmach co jakiś czas dokonuje się rotacji poziomej pracowników. Dzięki temu praca staje się bardziej urozmaicona.

Czy praca na produkcji jest ciężka?

Tak, praca na produkcji na ogół jest ciężka. Wymaga od pracownika wysiłku fizycznego i przebywania wielu godzin w jednej pozycji. Bywa też powtarzalna, monotonna i często trzeba pracować w systemie zmianowym — na 2, 3 lub 4 zmiany.

Praca na produkcji wymaga od pracownika precyzji, dokładności i szybkości. Często trzeba też pracować pod presją czasu. Dla niektórych osób, zwłaszcza na początku drogi zawodowej, może to być stresujące.

Wiele jednak zależy od branży. Na przykład praca w firmie zajmującej się produkcją kosmetyków będzie znacznie lżejsza niż w branży automotiv. Dzięki temu również kobiety mogą pracować w niektórych firmach produkcyjnych.

Pracownik produkcji — jakie można zajmować stanowiska przy taśmie produkcyjnej?

Pod nazwą pracownik produkcji kryje się wiele stanowisk. Oznacza to, że na produkcji możesz pracować m.in. jako: operator maszyn, monter, konserwator, brygadzista, pakowacz, mechanik, spawacz, tokarz, lakiernik czy elektromonter.

Zakres obowiązków pracownika produkcji

Wśród najczęstszych obowiązków pracownika produkcji można wyróżnić:

  • obsługę maszyn
  • montaż komponentów
  • prace manualne (np. spawanie, dokręcanie śrub)
  • kontrolę jakości
  • etykietowanie
  • pakowanie

Czy pracując na produkcji, można awansować?

Pracownik produkcji może awansować, aczkolwiek wiele zależy od specyfiki firmy. Najczęściej możliwy jest tzw. awans pionowy, dzięki czemu pracownik obejmuje wyższe stanowisko i otrzymuje wyższe wynagrodzenie, ale też ma więcej obowiązków.

Przykładowa ścieżka rozwoju pracownika produkcji może wyglądać następująco:

Młodszy operator produkcji —> starszy operator produkcji —> brygadzista —> lider produkcji.

Praca na produkcji — zarobki

Zastanawiasz się, ile można zarobić na produkcji? Miesięczne wynagrodzenie pracownika produkcji jest bardzo zróżnicowane. Niektórzy zarabiają najniższą krajową (4242 zł brutto w 2024 r.), inni — nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie!

Skąd taka rozbieżność?

Na zarobki pracownika produkcji wpływa kilka czynników. Wynagrodzenie zależy m.in. od posiadanych kwalifikacji, doświadczenia, stażu pracy, branży i przede wszystkim od miejsca zatrudnienia. Na najlepsze zarobki mogą liczyć osoby pracujące w firmach produkcyjnych za granicą.

💡 Czy pracując na produkcji za granicą, trzeba znać język obcy?

To zależy od pracodawcy. Znajomość języka obcego nie zawsze jest wymagana, ale warto znać przynajmniej podstawowe zwroty i wyrażenia. Dzięki temu będziesz się czuć pewniej w miejscu pracy i zwiększysz swoją szansę na awans.

produkcja baner.webp

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200