Stresujesz się rozmową kwalifikacyjną? Nie przejmuj się, bo to zupełnie normalne. Każdy może czuć się nieswojo podczas rozmowy o pracę, szczególnie jeśli bardzo zależy nam na danym stanowisku. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie 11 cennych wskazówek, dzięki którym solidnie przygotujesz się do spotkania rekrutacyjnego i zmniejszysz stres. Dzięki naszym radom zostawisz w tyle swoich konkurentów! Koniecznie przeczytaj artykuł do końca.
Poznaj firmę
Warto znać podstawowe informacje na temat firmy, do której aplikujesz. Nie musisz zagłębiać się w szczegóły, ale warto zaznajomić się z profilem działalności przedsiębiorstwa, produktami/usługami, jakie oferuje, wartościami, modelem biznesowym i wyzwaniami. Dzięki temu będziesz czuł się pewniej podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a Twoje pytania będą trafniejsze (dlaczego warto zadawać pytania rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dowiesz się w dalszej części artykułu).
Badania pokazują, że nawet 47% rekruterów nie zatrudniłoby osoby, która niewiele wie o firmie. Zatem przygotuj się dobrze do rozmowy o pracę! Jak to zrobić? Najlepiej wejdź na stronę internetową firmy i zapoznaj się z profilem jej działalności. Możesz też przejrzeć jej profile społecznościowe i poszukać o niej wzmianek w mediach.
Dokładnie przejrzyj ogłoszenie o pracę
Skoro aplikowałeś na dane stanowisko i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, na pewno dobrze zapoznałeś się z ogłoszeniem o pracę i spełniasz większość wymagań. Przed spotkaniem rekrutacyjnym warto jeszcze raz dokładnie zapoznać się z ofertą, a w szczególności z wymaganiami pracodawcy oraz zakresem obowiązków. Dzięki temu solidnie przygotujesz się do rozmowy, łatwiej Ci będzie odpowiadać na pytania rekrutera i sam będziesz wiedział, o co warto zapytać.
Przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na rozmowę o pracę
Praktyka czyni mistrza. Jeśli wcześniej przygotujesz sobie odpowiedzi na popularne pytania rekrutacyjne, łatwiej Ci będzie na nie odpowiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych pytań, jakie pojawiają się podczas rozmowy o pracę.
Rozmowa rekrutacyjna — najczęstsze pytania
- Opowiedz nam o swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym.
- Dlaczego chcesz zmienić pracę?
- Dlaczego aplikujesz na to stanowisko?
- Wskaż swoje 3 mocne strony.
- Wskaż swoje 3 słabe strony.
- Z czego najbardziej jesteś dumny w swojej dotychczasowej pracy?
- Opowiedz nam o swoim największym wyzwaniu w pracy.
- Opowiedz nam o swojej największej porażce w pracy i jak sobie z nią poradziłeś?
- Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
- Masz jakieś hobby? Co lubisz robić w wolnym czasie?
- Czy masz do nas jakieś pytania?
Dowiedz się też, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim. Poznaj najczęściej padające pytania i przykładowe odpowiedzi!
Przygotuj pytania, jakie chcesz zadać rekruterowi
Rozmowa kwalifikacyjna, jak sama nazwa wskazuje, to obustronna interakcja. Nadal jednak wielu kandydatów podchodzi do rozmowy o pracę z lekkim strachem, niczym uczeń wywołany do odpowiedzi. Rozmowa rekrutacyjna to nie odpytka, nie wywiad i Ty, tak samo jak rekruter, możesz, a nawet powinieneś zadawać pytania. Dzięki temu pokażesz, że jesteś przygotowany, zaangażowany w proces rekrutacyjny i że naprawdę zależy Ci na pracy na tym stanowisku.
Jakie pytania możesz zadać rekruterowi? Oto przykłady:
- Z kim będę współpracował na co dzień?
- Jak opisałbyś kulturę i wartości firmy?
- Przed jakimi największymi wyzwaniami stoi aktualnie firma?
- W jakim kierunku rozwija się firma?
- Czy możesz powiedzieć coś więcej o benefitach dla pracowników?
- Jak wygląda ścieżka kariery w firmie?
- Czy w firmie jest przestrzeń do rozwoju? Dofinansowujecie kursy i szkolenia?
- Jak się pracuje na co dzień w firmie? Co najbardziej sobie cenisz?
Przygotuj sobie odpowiedź na pytanie: jakie są Twoje wymagania finansowe?
Być może już podawałeś oczekiwane wynagrodzenie podczas wysyłania swojej aplikacji, ale możesz być pewny, że pytanie o zarobki pojawi się podczas rozmowy o pracę. Podanie zarówno zbyt niskiej, jak i wygórowanej kwoty może sprawić, że nie przejdziesz do dalszego etapu rekrutacji.
Co zatem odpowiedzieć, aby od razu nie zostać skreślonym?
Warto podać jakiś zakres np. chciałabym zarabiać pomiędzy 7000-8000 zł miesięcznie netto. LUB: na obecnym stanowisku zarabiam 6000 zł netto. W ciągu ostatnich 2 lat sporo się nauczyłem, zdobyłem doświadczenie, dzięki czemu mogę wnieść wiele do Waszej firmy. Mam nadzieję, że moje wynagrodzenie będzie to odzwierciedlać.
W ogłoszeniach o pracę coraz częściej pojawiają się widełki płacowe. Dzięki temu wiesz, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć w firmie na danym stanowisku. W takim przypadku postaraj się „wstrzelić„ w widełki. Jeśli oczekujesz wyższego wynagrodzenia, powinieneś to uzasadnić, opierając się na solidnych argumentach np. umiejętnościach, doświadczeniu, znajomości języków obcych, uprawnieniach itp.
Udzielaj jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi na pytania
Rozmowa kwalifikacyjna jest sytuacją stresującą. Przez to wiele osób mówi albo za dużo, albo za mało. Postaraj się znaleźć umiar. Trzymaj się zasady: krótko, zwięźle i na temat. Udziel precyzyjnej odpowiedzi na pytanie. Jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś o powtórzenie lub doprecyzowanie.
Uśmiechaj się i utrzymuj kontakt wzrokowy
Uśmiech to podstawa! W ten sposób pokazujesz, że jesteś otwartą, pozytywną i przyjaźnie nastawioną osobą. Nikt przecież nie chce pracować z ponurakiem, prawda? Z kolei utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rekruterem pokazuje Twoją pewność siebie, zaangażowanie i zainteresowanie stanowiskiem.
To, jak ważny jest kontakt wzrokowy i uśmiech pokazują badania. Aż 65% rekruterów odrzuciłoby kandydata tylko dlatego, że ten nie utrzymuje kontaktu wzrokowego! Kolejne 40% uważa, że brak uśmiechu na twarzy kandydata jest wystarczającym powodem, by go nie zatrudnić.
Nie mów źle o swoich byłych pracodawcach
Trzymaj się zasady: jeśli masz powiedzieć coś niemiłego, lepiej nie mów nic. Nawet jeśli nie układało Ci się najlepiej z byłym pracodawcą, zachowaj to dla siebie. Żadne miejsce pracy nie jest idealne i w każdym zespole zdarzają się tarcia. To zupełnie normalne. Jeśli będziesz narzekał na swoich poprzednich pracodawców, zostanie to negatywnie odebrane.
Zapytaj o dalsze etapy rekrutacji
Na koniec rozmowy kwalifikacyjnej zapytaj się, jak dalej będzie przebiegał proces rekrutacyjny. To zupełnie naturalne, że chcesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Możesz zapytać wprost: Jakie są kolejne kroki w rekrutacji? Kiedy mogę spodziewać się informacji zwrotnej? Jak długo trwa cały proces rekrutacyjny? Śmiało zadawaj pytania rekruterowi. W ten sposób pokażesz, że jesteś zaangażowany w proces rekrutacyjny.
Wyślij rekruterowi maila z podziękowaniem
Być może ten podpunkt wywołał zdziwienie na Twojej twarzy. W końcu zawsze oczekujemy, że to rekruter szybko prześle nam informację zwrotną. Jednak dobrą praktyką jest też wysłanie maila z podziękowaniem przez kandydata. W ten sposób z pewnością wyróżnisz się na tle pozostałych kandydatów. Pokażesz swoją uprzejmość, profesjonalizm i pełne zaangażowanie w proces rekrutacyjny.
Jaka może brzmieć treść takiej wiadomości?
Bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w rozmowie rekrutacyjnej. Doceniam poświęcony czas i jestem podekscytowany możliwością pracy z Wami. Z niecierpliwością oczekuję na informację zwrotną.
Myśl pozytywnie
Rozmowy o pracę potrafią być stresujące. Pamiętaj jednak, że po każdym spotkaniu z rekruterem jesteś bogatszy o nowe doświadczenia. Z każdą kolejną rozmową kwalifikacyjną zyskujesz pewność siebie i płynniej odpowiadasz na pytania. Dlatego nie traktuj odmowy jako porażki, tylko jako nową bardzo cenną lekcję. W końcu znajdziesz wymarzoną pracę! Powodzenia!