Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Praca na wakacje 2024

0:00 / 00:00

Praca na wakacje 2024

Wielu uczniów i studentów rezygnuje z przynajmniej części wakacji, aby podjąć się pracy zarobkowej. Praca na wakacje to nie tylko świetna okazja na zarobienie własnych pieniędzy, ale też możliwość zdobycia doświadczenia, poznania nowych ludzi, a nawet nauki języka obcego. Chcesz pracować w te wakacje? W takim razie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co możesz robić, gdzie pracować i gdzie szukać ofert pracy.

Praca na wakacje dla studentów i młodzieży — co musisz wiedzieć?

Jeśli ukończyłeś już 18. r.ż. obowiązują Cię podobne warunki zatrudnienia, jak w przypadku osób dorosłych. Możesz być zatrudniony w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, o dzieło, a także w ramach praktyki/stażu.

Dla studentów (i pracodawców) szczególnie atrakcyjną formą zatrudnienia jest umowa zlecenie — pracownicy, którzy nie ukończyli 26. r.ż. nie muszą opłacać składek ZUS.

Praca na wakacje dla nieletnich

W Polsce osoby, które nie ukończyły jeszcze 18. r.ż. także mogą pracować, ale na szczególnych warunkach. Jeśli masz 15-18 lat pracodawca może zatrudnić Cię jako pracownika młodocianego. W tym przypadku musisz być absolwentem 8-letniej szkoły podstawowej lub gimnazjum oraz posiadać zaświadczenie lekarskie świadczące o braku przeciwwskazań do zatrudnienia.

Ponadto osoby, które nie ukończyły jeszcze 16. r.ż. mogą pracować tylko w branży artystycznej, kulturalnej, reklamowej lub sportowej. Musisz mieć też zgodę rodzica lub opiekuna prawnego oraz zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Osoby niepełnoletnie (16-18 lat) mogą pracować tylko przez 7 godzin dziennie (maksymalnie 35 godzin tygodniowo), a młodzież przed 16. urodzinami — tylko 6 godzin dziennie (maksymalnie 30 godzin tygodniowo).

Jako pracownik młodociany nie możesz pracować też w godzinach nocnych i nadgodzinach, a Twoje obowiązki zawodowe nie mogą zagrażać Twojemu życiu, zdrowiu oraz zaburzać rozwoju psychofizycznego.

Praca na wakacje 2024 — gdzie najszybciej znajdziesz zatrudnienie?

Będąc uczniem/studentem najłatwiej będzie Ci znaleźć pracę w takich branżach jak:

  • Rolnictwo — w okresie wakacyjnym pojawia się wiele ofert pracy przy zbiorach. W Polsce i za granicą możesz pracować m.in. przy zbiorze warzyw, owoców, ziół i kwiatów.
  • Turystyka, gastronomia i handel — w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na pracowników w tych branżach jest ogromne. Możesz pracować zarówno nad morzem, w górach, jak i w wielu miastach (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław). Zatrudnienie znajdziesz m.in. w restauracjach, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, na kempingach, koloniach, obozach, w sklepach z pamiątkami i jedzeniem na wynos.
  • Budownictwo — długie i ciepłe dni sprzyjają budowie i remontom. Dzięki temu masz sporą szansę na znalezienie zatrudnienia jako pracownik fizyczny.
  • Produkcja — z powodu urlopów pracowników zatrudnionych na stałe oraz zwiększonego zapotrzebowania na niektóre produkty, wakacje są dobrą okazją do znalezienia zatrudnienia w firmach produkcyjnych.

Staże i praktyki

Wakacje są też doskonałą okazją do zdobycia bezcennego doświadczenia zawodowego. Wiele firm oferuje absolwentom oraz studentom ostatnich lat studiów staże, praktyki lub specjalne programy rozwojowe. W tym przypadku nie zarobisz za dużo, ale zdobyte doświadczenie umożliwi Ci w przyszłości lepszy start na rynku pracy.

Praca na wakacje — work & travel

A co powiesz na połączenie pracy, wakacji i nauki języka? Work&travel to popularny program, dzięki któremu możesz nawet na kilka miesięcy wyjechać za granicę. W tym czasie pracujesz, ale masz też przewidziany czas (kilka dni/tygodni) na zwiedzanie danego kraju. Popularnymi kierunkami są: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Niemcy. W ramach work&travel możesz pracować w fabrykach, na obozach, koloniach, w barach szybkiej obsługi i wielu innych miejscach. Zagraniczny wakacyjny wyjazd przyniesie Ci wiele korzyści: zarobisz, poznasz nowych ludzi i kulturę, podszlifujesz język i zdobędziesz bezcenne doświadczenie.

Praca na wakacje dla młodzieży — gdzie szukać sprawdzonych ofert?

Jeśli szukasz pracy na wakacje, zacznij od wyszukiwarki Google i mediów społecznościowych. W wyszukiwarkę wpisz interesującą Cię frazę np. praca na wakacje warszawa 2024, praca dla studentów, sezonowa praca na morzem itp. Możesz też przeglądać tematyczne grupy na Facebooku z ofertami pracy wakacyjnej, sezonowej i tymczasowej.

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem. Oszustów w internecie nie brakuje, a młodzi ludzie są szczególnie na nich narażeni. Dlatego warto korzystać tylko ze sprawdzonych portali z ofertami pracy takich jak np. Bliskopracy.pl.

Poniższe wskazówki pomogą Ci znaleźć bezpieczne zatrudnienie:

  • Sprawdź dane pracodawcy — nie ufaj pracodawcy, na temat którego nie ma żadnych informacji. Obecnie każda firma ma przynajmniej swoją wizytówkę w sieci. Większość przedsiębiorstw posiada też stronę internetową i profile w mediach społecznościowych. Wiarygodna firma udostępnia szczegółowe dane takie jak: adres siedziby firmy, numer telefonu, mail, NIP i REGON. Warto też sprawdzić opinie o danym pracodawcy na różnych forach internetowych.
  • Dokładnie zapoznaj się z umową — od A do Z przeczytaj wszystkie podpunkty umowy. Powinieneś tam znaleźć informacje o warunkach i czasie pracy, zakresie obowiązków, wysokości wynagrodzenia, okresu wypowiedzenia, zakwaterowania, wyżywienia itp. Jeśli to Twoja pierwsze praca, poproś kogoś starszego i bardziej doświadczonego, aby przejrzał umowę razem z Tobą.
  • Ubezpiecz się — szczególnie jeśli planujesz pracę wakacyjną za granicą. Jeżeli będziesz przebywać w kraju należącym do UE, przed wyjazdem wyrób sobie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej w razie niespodziewanej choroby/wypadku będziesz mógł całkowicie za darmo skorzystać z pomocy lekarskiej czy leczenia szpitalnego.
  • Poinformuj rodzinę i znajomych o wyjeździe — bez względu na to, czy będziesz pracować w Polsce, czy za granicą, zawsze poinformuj swoich najbliższych o miejscu Twojego pobytu. Zostaw też bliskim dane pracodawcy czy pośrednika. Już na wyjeździe regularnie kontaktuj się z rodziną.

Szukasz pracy na wakacje, zatrudnienia sezonowego lub na stałe? Sprawdź aktualne oferty!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200