Zdjęcie autora
Autor: Agnieszka Konieczna

Praca w Holandii — co warto wiedzieć przed wyjazdem?

0:00 / 00:00

Holandia to trzeci (zaraz po Niemczech i krajach Skandynawskich) najchętniej wybierany kierunek przez Polaków w celach zarobkowych. Jeśli i Ty wybierasz się do pracy albo dopiero rozważasz podjęcie zatrudnienia w Królestwie Niderlandów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. W tekście przedstawiamy najważniejsze informacje związane z pracą i pobytem w Holandii.

Pobyt i praca w Holandii

Wyjeżdżając do pracy w Holandii, podlegasz obowiązkowi meldunkowemu:

  • tymczasowemu — jeśli Twój pobyt będzie krótszy niż 4 miesiące;
  • stałemu — jeśli Twój pobyt będzie dłuższy niż 4 miesiące.

Meldunku tymczasowego dokonasz w jednym z 19 urzędów gminy. Termin spotkania rezerwujesz online. W wyznaczonym terminie stawiasz się w wybranym przez siebie urzędzie — pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości. Po zameldowaniu otrzymasz numer obsługi obywatela BSN. Dzięki niemu założysz m.in. konto w banku.

Meldunku stałego również dokonasz w każdym urzędzie gminy. W tym przypadku, oprócz paszportu/dowodu osobistego, potrzebne Ci będą dodatkowe dokumenty:

  • umowa najmu lub kupna mieszkania — jeśli mieszkasz u kogoś, taka osoba musi potwierdzić w urzędzie Twoje miejsce pobytu;
  • odpis aktu zawarcia małżeństwa na druku międzynarodowym (w przypadku małżeństw);
  • odpis aktów urodzenia dzieci na druku wielojęzycznym (w przypadku rodziców przebywających w Holandii z dziećmi);
  • w przypadku dzieci adoptowanych: dokument potwierdzający adopcję.

W przypadku pobytu stałego, kiedy masz już numer BSN i meldunek stały, musisz jeszcze złożyć wniosek o kod DigiD — dzięki niemu będziesz mógł załatwić wiele spraw przez internet z holenderskimi urzędami. Kod DigiD wyrobisz przez internet pod tym adresem.

💡 Przebywając w Holandii, bez względu na długość pobytu, musisz mieć jeszcze wykupione ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jesteś zatrudniony za granicą, nie możesz korzystać z karty EKUZ (europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego). Karta EKUZ jest ważna tylko podczas zagranicznych pobytów w celach turystycznych.

Ile pracuje się w Holandii?

W Holandii tydzień pracy trwa od 36 do 40 godzin. W wielu branżach w piątki pracuje się krócej. W przypadku nadgodzin pracodawca ma obowiązek zapłacić pracownikowi więcej. Stawka za każdą przepracowaną nadgodzinę powinna być określona w umowie o pracę — najczęściej jest to +30% i +50%, a w niektórych przypadkach nawet +100%.

Wiek emerytalny w Holandii jest taki sam dla kobiet i mężczyzn i wynosi obecnie 67 lat. W 2028 roku zostanie wydłużony o kolejne 3 miesiące. Jeśli chcesz otrzymać holenderską emeryturę, musisz przepracować w Królestwie Niderlandów przynajmniej 10 lat.

Dni wolne od pracy w Holandii

Co jeszcze warto wiedzieć, przebywając i pracując w Holandii? Na pewno warto znać kalendarz dni wolnych. Zestawiając je z dniami wolnymi w Polsce, będziesz wiedział, jak zaplanować urlop z rodziną.

Dni wolne od pracy w Holandii:

Nowy Rok (Nieuwjaar) — 1 stycznia

Wielkanoc (Eerste Pasdag) i Poniedziałek Wielkanocny ( Tweede Paasdag) — tak jak w Polsce

Dzień Króla (Koninginnedag) — 27 kwietnia (jeśli święto wypada w niedzielę, wtedy obchodzone jest 26 kwietnia)

Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag) — 5 maja

Wniebowstąpienie Pańskie (Hemelvaartsdag) — czwartek, 39 dni po Niedzieli Wielkanocnej

Zielone Świątki (Eerste Pinkstersdag) — niedziela, 49 dni po Niedzieli Wielkanocnej

Poniedziałek Zielonoświątkowy (Tweede Pinkstersdag) — poniedziałek, 50 dni po Niedzieli Wielkanocnej

Boże Narodzenie (Kerstdag) — 25 i 26 grudnia

Sprawdź, jak wypadają Dni Wolne od pracy w 2024 roku w Polsce.

Praca w Holandii — zarobki

W Holandii wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od wieku. Minimalna stawka godzinowa w 2024 roku dla osób, które ukończyły 21. r.ż. to 13,27 euro brutto. W poniższej tabeli znajdziesz pełen wykaz stawek dla każdej grupy wiekowej.

WiekMinimalna stawka godzinowa (brutto)
21 lat i więcej13,68 euro
20 lat10,94 euro
19 lat8,21 euro
18 lat6,84 euro
17 lat5,40 euro
16 lat4,72 euro
15 lat4,10 euro

Natomiast w kolejnej tabeli znajdziesz informację na temat średniego miesięcznego wynagrodzenia w Holandii.

WiekŚrednia miesięczna pensja (brutto)
15-241350 euro
25-344117 euro
35-445067 euro
45-545383 euro
55-644850 euro
65-742142 euro
75+1091 euro

Przykłady zarobków w Holandii (z realnych ofert pracy w Holandii — dostęp: 26.06.2024r.):

Przy zbiorze ogórków w Holandii możesz zarobić 15,75 euro brutto/godzinę — jeśli będziesz pracował do 5h dziennie. Za każdą kolejną godzinę dostaniesz +35%, czyli 21,26 euro. Za pracę w święta dostaniesz +50% (21,26 euro), a za pracę w niedzielę +100% (31,50 euro).

Z kolei jako pracownik fizyczny zarobisz od 13,60 euro brutto/godzinę z możliwością dodatkowo płatnych nadgodzin.

Natomiast pracując przy zbieraniu i kompletowaniu zamówień na magazynie (order picker), możesz zarobić od 14,34 euro brutto/godzinę.

Oferty pracy w Holandii

Oferty pracy w Holandii, w Polsce i innych krajach znajdziesz m.in. na portalu BliskoPracy.

💡 W Holandii najłatwiej Ci będzie znaleźć pracę jako pracownik szklarni (warzywa, owoce, kwiaty), zbieracz zamówień (order picker), magazynier, elektryk, spawacz, operator maszyn i kierowca.

Praca w Holandii — czy trzeba znać język?

Czy praca w Holandii bez języka jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej! Przeglądając oferty pracy, nie raz natkniesz się na ogłoszenia typu praca w Holandii bez języka. Jeśli planujesz pracować za granicą tylko przez krótki czas (praca wakacyjna, praca sezonowa), to w wielu przypadkach język nie jest wymagany. W tym czasie będziesz pod skrzydłami polskojęzycznego opiekuna, dlatego nie musisz przejmować się komunikacją.

Jeśli jednak jesteś specjalistą, masz doświadczenie i planujesz pracować w Holandii przez dłuższy czas, to warto rozpocząć/rozwijać naukę holenderskiego (i/lub angielskiego). Pracownicy, którzy potrafią komunikować się w miejscu pracy, mogą liczyć na wyższe zarobki i awans. A wyższe zarobki to nie tylko korzyści tu i teraz. Dzięki lepszej pensji odprowadzasz też wyższe składki. A to oznacza, że będziesz miał wyższą emeryturę — po warunkiem, że przepracujesz w Holandii przynajmniej 10 lat.

Co musi zawierać umowa o pracę w Holandii?

Pamiętaj — jeśli podpisujesz umowę o pracę z holenderskim pracodawcą lub agencją pracy, zawsze możesz prosić o umowę w języku polskim. Nigdy nie podpisuj umowy, która jest dla Ciebie niezrozumiała. Umowa o pracę w Holandii powinna zawierać następujące elementy:

  • dane pracodawcy (nazwa, siedziba),
  • dane pracownika (imię, nazwisko, adres),
  • miejsce wykonywania pracy,
  • stanowisko i/lub rodzaj wykonywanej pracy,
  • data zatrudnienia,
  • okres obowiązywania umowy (jeśli nie została zawarta na czas nieokreślony),
  • dzienny lub tygodniowy wymiar czasu pracy,
  • wysokość wynagrodzenia i termin jego wypłacania,
  • obowiązujący zbiorowy układ pracy (CAO).

Szukasz pracy w Holandii, w Polsce lub innych krajach? Sprawdź aktualne oferty pracy!

Komentarze (2)

Autor komentarza: pracownik

osobiście znalazłem prace w Holandii przez https://readysteadygo.pl i polecam bardzo :) a w artykule zarobki już nieaktualne bo w lipcu była podwyżka

Autor komentarza: Agnieszka Konieczna

Dziękuję za czujność, informacje zostały zaktualizowane :).

Dodaj komentarz

Ilość znaków: /200